Piotr Koj

Blog

10 tysięcy za pomysł to był zły pomysł!!

7 maja 2018
Możliwość komentowania 10 tysięcy za pomysł to był zły pomysł!! została wyłączona

Oto w Bytomiu odbył się konkurs. Konkurs nie byle jaki, konkurs w którym pula nagród sięgnęła 100.000zł. Miasto tak informowało o swoim pomyśle 10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie – resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny. Do wzięciu udziału w konkursie zgłosiło się ponad 40 chętnych z całej Polski. Do konkursu dopuszczono 38 z nich. Zgłosiły się zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe z wielu miejscowości: Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Częstochowy, Żor, Suszca, Katowic, Łazisk Górnych, Wojkowic, Tychów, Chrząstkowic czy Krzeszowic. Dzisiaj nastąpiło ogłoszenie 10 wybranych pomysłów, jego autorzy otrzymali po 10.000zł. Jednym z nagrodzonych pomysłów została “Bytomska biblioteka narzędzi” czyli wypożyczalnią sprzętów (np remontowych), a zarazem warsztatowa przestrzeń jako miejsce spotkań pasjonatów i majsterkowiczów. Jak się podoba pomysł za 10.000zł????

Dlaczego krytykuję ten pomysł? Bo znam dziesiątki osób i organizacji w Bytomiu, zakochanych w swoim mieście, realizujących wspaniałe inicjatywy, projekty, pomysły, także społeczne, które nie otrzymują wsparcia w podejmowanych działaniach, także w zakresie rewitalizacji. Dlaczego? Bo el presidente i jego dwór dawno już podzielił w tym mieście wszystkich na swoich i resztę, a w ramach tej reszty, najgorzej mają Ci, którzy zostali uznani za wrogów.

I tak 100.000zł w większości wyjechało z Bytomia, bo od lat nie ma współpracy między dużą grupą organizacji pozarządowych i władzą. A jak pamiętacie ostatnie Forum Organizacji Pozarządowych zamieniło się w pole bitwy między Damianem B. i Andrzejem P. Jak znam osoby i organizacje dalej będą działać na rzecz miasta, choć ich energia, pomysły, talenty, mogłyby przy okazji między innymi rewitalizacji 100 razy lepiej wykorzystane i to bez tych 100.000zł.

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.