Piotr Koj

Blog

Przed nami rewolucja

24 listopada 2018
Możliwość komentowania Przed nami rewolucja została wyłączona

Przed nami kolejny krok do tego, by połączenie trzech gigantów stało się faktem. Nie nastąpi to jeszcze oficjalnie w 2018 r., ale na pewno ten rok zbliży nas do tej chwili, gdy to korporacje, takie jak Facebook, Google i Amazon, w swoim połączeniu stworzą nowe Imperium Rzymskie, którego jedynym problemem będzie to samo co tamtego, czyli to, że nie ma już czego podbić, że nie ma już czego przejąć, nie ma już nikogo poza nim samym. Wystarczy spojrzeć na nieudane polityczne próby zatrzymania zmian dokonujących się na naszych oczach. Wystarczy wspomnieć chociażby niezrozumienie tego, że nie da się ustawowo i prawnie powstrzymać rewolucji Ubera, Airbnb czy innych tego typu zmian. Dziś politycy, którzy głowią się nad nowymi regulacjami, niczym nie różnią się od nowojorskich dorożkarzy, którzy z zapałem blokowali ulice przed pojawiającymi się taksówkarzami. Lawiny nie da się zatrzymać. Nawet jeśli zwiastuje ją mały kamyczek czy wręcz ruch skrzydła motyla.

Politycy zajęci podtrzymywaniem swojej władzy nie zauważają, że w ten sposób ją właśnie tracą. Że ich wpływy maleją, tak jak kurczą się też pieniądze, którymi dysponują. Bo ich państwowe budżety nijak się już mają do tych, którymi obracają i obracać będą ci, którzy próbują uniezależnić się od państw i systemów podatkowych.

Trudno się nie zgodzić z Markiem Kasprzakiem, autorem tych słów. Przed nami gigantyczne zmiany, do których nie jesteśmy przygotowani ani my, ani poszczególne społeczeństwa, państwa, związki państw, a zwłaszcza politycy. Kiedy do tego dodamy rewolucję na rynku paliw, która spowoduje ogromne uszczuplenie dochodów wielu koncernów, państw, inne skutki rewolucji technologicznych, to nawet nie myślę o konsekwencjach, jakie przyniosą te zmiany. Na szczęście to prawdopodobnie większy problem moich dzieci niż mój, nie zmiania to faktu, że będę się im przyglądał z coraz większych zaciekawieniem, ale i strachem

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.