Piotr Koj

Blog

Kładka bubel

9 marca 2019
Możliwość komentowania Kładka bubel została wyłączona

Jednym z elementów promenady łączącej jedną stronę dzielnicy Rozbark z drugą jest kładka piesza wzniesiona w miejscu dawnego wiaduktu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na ul. Siemianowickiej. Obiekt jest dziś już gotowy i da się po nim przejść nad wylotówką w stronę Krakowa, lecz żeby to zrobić, trzeba wpierw dostać się na promenadę. W praktyce jest to jednak  bardzo utrudnione.

Jak pisze bytomski.pl: Promenada w znaczącej cześci biegnie śladem dawnego torowiska. W rejonie ulicy Siemianowickiej deptak znajduje się na nasypie sięgającym wysokości drugiego piętra. Niestety projekt nie przewidywał wykonania… schodów umozliwiających wejście na kładkę. Tak więc piesi znajdujący się na ul. Siemianowickiej nie mogą przedostać się górą na drugą stronę drogi, tylko są zmuszeni do czekania, aż samochody pozwolą im na przejście na pasach. Żeby wejść na kładkę trzeba pójść ok. 200 metrów wzdłuż nasypu aż do miejsca, w którym nachylenie terenu będzie na tyle łagodne, żeby dało wejść się na górę.

Tak właśnie wyląda rewitalizacja a’la Bartyla, w którym na samym końcu jest analiza dotychczasowych rozwiązań i skutków, które nakładają na planowane zamierzenie budowlane. Przecież każdą inwestycję, zwłaszcza drogową, powinny poprzedzać konsultacje z mieszkańcami, zwłaszcza z tymi którzy mieszkają przy danej ulicy lub korzystają z niej regularnie. I nie wierzę, żeby nie zwrócili uwagę na taki drobiazg, jak możliwość wejścia na kładkę. Nie wspomnę już o osobach niepełnosprawnych, starszych czy rodzicach z dzieckiem w wózku. Każdy z nas widział już zapewne windy przy przejściach naziemnych czy podziemnych. Ale nie Bartyla i wszyscy Ci którzy przyłożyli rękę do tego bubla.

Na marginesie przypomnę żal, rozczarowanie  Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które walczyło o większą nośność tejże kładki, tak aby w przeszłości mógł być odtworzony tor kolejki do warsztatów przy ulicy Brzezińskiej. Tak więc mamy koleny BUBEL!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.