Piotr Koj

Blog

Upadek mediów odcinek kolejny

7 listopada 2020
Możliwość komentowania Upadek mediów odcinek kolejny została wyłączona

Od dawna gołym okiem widać upadek, żeby nie powiedzieć upodlenie, części mediów. Nie dziele je wg sympatii politycznych, bowiem upadek ten dotyczy zarówno tych co sprzyjają prawej stronie, jak i tych co wspierają lewą (choć tych jest znacznie więcej). Co gorsza, czują one wsparcie części społeczeństwa, które coraz częściej jest podzielone i sprzyja tym mediom, które stoją po stronie ich partii, ich sympatii.

W Stanach Zjednoczonych gdzie trwało nerwowe liczenie głosów i na moment wydarzenia o którym pisze wciąż nie ogłoszono wyniku wyborów prezydenckich, dwie stacje telewizyjne nagle przerwały wystąpienie urzędującego prezydenta Donalda Trumpa, a prezenter wyjaśnia, że prezydent mówi głupoty. Niezależnie od tego, jak ocenia się Donalda Trumpa, do stycznia będzie urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Taki bezpardonowy atak szokuje. Zastanawiające jest też coś innego – w USA jak dotąd wolność słowa była na piedestale. Gwarantuje ją konstytucja. I do tej pory panowało przeświadczenie, że każdy może wygadywać nawet głupoty, ale nie cenzuruje się go. Najwyżej potem na temat jego słów przeprowadza się dyskusję. Tu mamy do czynienia z przerwaniem wypowiedzi w jej trakcie. Liberalnych dziennikarzy, którzy tak zachwycają się przerwaniem wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa przez telewizję CNBC można zapytać, czy podobnie radowaliby się, gdyby w drugą stronę przerwano wystąpienie Joe Bidena. Tymczasem w Polsce nie brak zachwyconych głosów liberalnych publicystów, Bartosz Węglarczyk (onet.pl) napisał nawet o „wielkiej chwili w historii dziennikarstwa”. Czy można jeszcze niżej upaść?

W ostatnich dniach w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł Piotra Żytnickiego, który napisał o polskich biskupach, że żyją w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące, mają  jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone.

Na szczęście siostry zakonne zareagowały: Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę, Panie Żytnicki! Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem. Pisze Pan o nas lekceważąco, wyśmiewając nas i nasze życie. Jego istotą jest modlitwa, ofiara, oddanie Bogu. Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam – napisały w liście otwartym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem “Gazeta Wyborcza” dyskryminuje i lekceważy kobiety.

Media coraz bardziej zatracają swoją misję, poszukiwanie prawdy i objaśnianie świata. Nie tak dawno jeszcze wierzono, że media są lustrem, w którym obserwuje się świat. Dzisiaj można powiedzieć, że są salonem krzywych zwierciadeł, deformując obraz przedstawianej rzeczywistości. Ważniejsze od sensu i jakości informacji jest to, aby była krzykliwa i sensacyjna. Taka informacja zawiera dużo emocji, ale mało zweryfikowanych, obiektywnych danych. Dążąc do zwiększenia klikalności i oglądalności zatraca się normy etyczne i szacunek do odbiorcy. Liczy się sensacja ponad wszystko.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.