Piotr Koj

Blog

Czas oczekiwania

29 listopada 2020
Możliwość komentowania Czas oczekiwania została wyłączona

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz dłuższe. To o nie tylko znak, że zbliża się zima, ale także, że trwa kolejny adwent (od łacińskiego wyrazu adventus co oznacza „przyjście”) czyli okres pobożnego i radosnego oczekiwania na pamiątkę Narodzenia Pańskiego.

Warto przypomnieć, że najstarsze ślady Adwentu sięgają IV wieku. Nie od razu obowiązywał on w całym Kościele. W VI wieku okres ten obchodzony był w Rzymie na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Czas jego trwania nie był więc ściśle ustalony. Dopiero od VIII wieku nadano mu charakter pokutny, co znalazło swój wyraz między innymi w fioletowym kolorze szat liturgicznych, a także w ograniczeniu ozdób i muzyki w kościele.

Tyle o historii… Myślę, że taki moment zatrzymania, zadumy, refleksji jest nam bardzo potrzebny. I tym wierzącym, i niewierzącym. Zwłaszcza w tym roku, kiedy śmierć sieje spustoszenie, a zło walczy o panowanie nad światem

A tak na marginesie, jak miło widzieć radość dziecka otwierającego kalendarz adwentowy i siedzieć w blasku palących się na adwentowym wieńcu świec.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.