Piotr Koj

Blog

21 projektów – wspólne minimum polityczne

29 czerwca 2024
Możliwość komentowania 21 projektów – wspólne minimum polityczne została wyłączona

Czas, jaki dzieli nasz kraj od konieczności stawienia czoła ewentualnej zbrojnej agresji jest nieodległy. Presja na granicy z Białorusią, coraz częstsze  „przypadkowe” pożary lub wybuchy w kraju, czy wreszcie ofiary na granicy, w tym śmierć polskiego żołnierza, są tylko stopniami eskalacji konfliktu, który jest sterowany przez wrogie państwa.

W tej sytuacji krytycznie ważne jest, aby wszystkie konkurujące siły polityczne porozumiały się co do politycznego minimum, by Polska jak najlepiej przygotowała się na możliwy nadchodzący konflikt i inne wyzwania z którymi zmierzymy się w przyszłych dekadach. Minimum to, w naszym przekonaniu, składa się z trzech zasadniczych powiązanych ze sobą komponentów: 1) związanego bezpośrednio z bezpieczeństwem i obroną, 2) związanego z infrastrukturą krytyczną i 3) związanego z inwestycjami dla rozwoju i konkurencyjności. Dlatego też definiujemy projekty polityczne, które powinny być kotwicami niezbędnych zmian.

Dla realizacji proponowanego przez nas minimum powinniśmy dążyć do wypracowania w miarę stabilnych ram politycznej zgody. Oczywiście życie publiczne opiera się na konkurencji pomysłów i programów, więc nie jest naszym zamiarem proponowanie jakichkolwiek ograniczeń. Jesteśmy jednak zdania, że należy uporządkować w miarę możliwości przynajmniej kilka obszarów.

Należy dążyć do uniezależnienia polityki zagranicznej od bieżącej polityki krajowej. Trzeba to zrobić poprzez próbę wspólnego określenia racji stanu. Niewątpliwie jej ważnym elementem powinno być pozycjonowanie Polski jako kraju sprawczego w Unii Europejskiej, a także docelowo jako członka grupy G-20. Jako aktywny członek NATO nasz kraj powinien współtworzyć jego strategię, a następnie realizować ją, dając tym samym przykład sojusznikom, sygnalizując wiarygodne i stabilne partnerstwo.

Wygaszenie wojny kulturowej leży w naszym wspólnym interesie. Można to uczynić wracając do kompromisu aborcyjnego i zapewniając prawne gwarancje dla związków jednopłciowych, bez nazywania ich małżeństwami. Korzystny będzie także reset ustrojowy w kwestii sądownictwa i przerwanie szkodliwego dualizmu prawnego. Zjawisko legalnej i nielegalnej migracji jest faktem, więc powinniśmy ją kontrolować: wpływać na kierunki, z jakich się ona dokonuje, oraz aktywnie asymilować imigrantów. Polska kultura była atrakcyjna dla przybyszów przez stulecia i nie ma powodu sądzić, by teraz miało być inaczej, trzeba tylko chcieć i potrafić rozwinąć w pełni jej możliwości. Pokrewną kwestią jest powstrzymanie drenażu mózgów: zatrzymanie w kraju i skłonienie do powrotu najzdolniejszych ludzi poprzez zaoferowanie im wsparcia w karierze.

To są elementy otoczenia politycznego, których wspólne uporządkowanie byłoby pożądane. Nawet jednak, jeżeli to się nie uda, należy w naszej opinii dążyć do zgody co do realizacji poniżej opisanych wspólnych zadań.

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/czeslaw-bielecki-minimum-realnej-polityki/

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.