Choć liczba mieszkań w Polsce z roku na rok rośnie, to problemy rynku mieszkaniowego pozostają nierozwiązane. Rosnąca inflacja i spadająca zdolność kredytowa sprawiają, że wielu Polaków nie stać na ustabilizowanie swojej sytuacji mieszkaniowej. Polskie państwo do tej pory nie zaproponowało żadnego sensownego programu wsparcia, który mógłby poprawić tę sytuację. Potencjalnie dobrym rozwiązaniem jest sektor najmu instytucjonalnego. Prowadzony przez prywatnych inwestorów przy odpowiednich regulacjach ze strony państwa mógłby doprowadzić do znaczącej poprawy na rynku mieszkaniowym. Jednak zanim to nastąpi, należy rozwiązać szereg problemów, które uniemożliwiają jego rozwój.
Według przeprowadzonego w 2021 r. Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce znajdowało się 15,3 mln mieszkań zlokalizowanych w 6,9 mln budynków. 12% z tych 15,3 mln pozostaje niezamieszkanych. W porównaniu do spisu z 2011 r. liczba mieszkań wzrosła o 13,7%, a liczba budynków mieszkalnych o 14,9%. Nie oznacza to jednak, że problemy mieszkaniowe Polaków odchodzą w zapomnienie. Wręcz przeciwnie.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym stała się w ostatnich latach problemem politycznym oraz istotną barierą dla usamodzielnienia się młodych ludzi i podreperowania demografii naszego kraju. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, duża wysokość stóp procentowych i niepewność co do sytuacji gospodarczej powstrzymują deweloperów mieszkaniowych przed rozpoczynaniem nowych projektów, a kupujących przed braniem rekordowo wysokich kredytów.
Nadziei na poprawę sytuacji nie dają też rządowe programy wsparcia mieszkalnictwa, które bardziej przypominają jarmark obietnic niż realną szansę poprawy sytuacji. Obecnie to prywatni deweloperzy wiodą prym na rynku mieszkaniowym, a państwo nie jest w stanie przełamać „niedasizmu” w tym sektorze.
Majć przejrzystą legislację i korzystny klimat inwestycyjny najem instytucjonalny mógłby znacząco poprawić sytuację rynku mieszkaniowego.
https://klubjagiellonski.pl/2023/03/04/czy-da-sie-ucywilizowac-najem-mieszkan-w-polsce/