Piotr Koj

Aktualności

Z dziejów manipulacji

27 grudnia 2023
Możliwość komentowania Z dziejów manipulacji została wyłączona

Program 19:30, próbujący udawać główny serwis informacyjny TVP, zadziwia coraz bardziej. W kluczowych sprawach politycznych mówi tym samym, zmanipulowanym głosem, co TVN.

Zwraca uwagę podejście do widza. Program 19.30 jakby próbuje się uwiarygodnić, wkupić w łaski, nie do końca czując się pewnie na obcym terenie. Zauważa, że przez pierwszych kilka serwisów w programie była nadmierna liczba materiałów okołoreligijnych.

Niby to zrozumiałe, bo przecież mamy okres Bożego Narodzenia, ale wyczuwalny był pewien fałsz. Zaangażowanie religijne „neo-Wiadomości” było tak wielkie, że w Wigilię program 19:30 przesunięto na 18:30 z uwagi następującą po nim transmisję Pasterki z Watykanu. I była to pierwsza „żywa” emisja na antenie TVP Info od tygodnia!

Dlaczego treści kierowane do katolików w 19:30 trącą jakąś dziwną nieszczerością? Jakby ktoś posługiwał się innym kodem kulturowym lub skrywał prawdziwe intencje? Wszystko rozstrzygnęło się wczoraj – w nachalnym materiale o homoseksualistach w Kościele. Już na wstępie Marek Czyż objawił swoją skrajną ignorancję, mówiąc że „dyskanteria nauki i wiary, jedna z najważniejszych instytucji w Kościele katolickim, po raz pierwszy od dwudziestu trzech lat opublikowała doktrynę”. Marek Czyż zapewne nie słyszał wcześniej o Dykasterii Nauki Wiary, która wprawdzie 18 grudnia opublikowała jedynie deklarację „Fiducia supplicans” o znaczeniu duszpasterskim błogosławieństw, ale nie ma ona nic wspólnego ze zmianą doktryny. Dyskusja wokół dokumentu trwa, wielu duchownych uważa, że niebezpiecznie otwiera furtkę do nadinterpretacji, jednak o. Jacek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że nie chodzi o błogosławienie związków”.

Środowiska LGBT+ upatrują tu jednak podłoża do nadinterpretacji nauczania Kościoła i naginania jej do swoich ideologicznych założeń, z pewnością pomogą im w tym media.

https://opoka.org.pl/News/Polska/2023/przypadek-czy-swiadome-manipulowanie-nowa-wykladnia-wiary

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.