Piotr Koj

Blog

25 lat temu obaliliśmy komunizm

3 czerwca 2014
Możliwość komentowania 25 lat temu obaliliśmy komunizm została wyłączona

Obchodzimy 25. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów w Polsce. Jak pamiętamy, wybory te odbyły się w dniach 4 i 18 czerwca 1989. Były one  przeprowadzone na zasadach ustalonych i zapisanych w umowie kończącej obrady Okrągłego Stołu, ale taka była cena kompromisu. Dlatego w ordynacji wyborczej znalazły się zapisy określające podział mandatów sejmie (65% mandatów przypadło dla PZPR oraz partii i organizacji satelickich wobec PZPR, a 35% otrzymali kandydaci bezpartyjni). W wyniku zmiany konstytucji wprowadzono instytucję Senatu (100 senatorów wybieranych w wyborach większościowych) oraz Prezydenta PRL.

Pamiętam ten nastrój oczekiwania, pamiętam nasze zaangażowanie we wspieranie działań Bytomskiego Komitetu Obywatelskiego, mieszczącego się w kamienicy, na rogu Wrocławskiej i Chrzanowskiego, po drugiej stronie Urzędu Miejskiego. Pamiętam spotkania naszych ówczesnych kandydatów z bytomianami naszych ówczesnych kandydatów, zwłaszcza Piotra Polmańskiego, Zenona Pigonia, Adama Michnika oraz Leszka Piotrowskiego. Pamiętam radość, kiedy pierwsza tura wyborów parlamentarnych 4 czerwca zakończyła się zwycięstwem obozu solidarnościowego. Frekwencja wyniosła 62% uprawnionych. Komitetowi Obywatelskiemu udało się obsadzić 160 z 161 możliwych miejsc w Sejmie oraz 92 ze 100 możliwych w Senacie. W drugiej turze wyborów frekwencja wyniosła 25,5%. Komitet Obywatelski  uzyskał jeden brakujący mandat w Sejmie i siedem z ośmiu mandatów w Senacie.

Różnie oceniamy minione 25 lat, nie mam jednak żadnej wątpliwości, że zwycięstwo opozycji demokratycznej było przełomowe w nowoczesnej historii Polski. Skala wyniku wyborczego doprowadziła do powstania zupełnie nowej sytuacji politycznej w kraju, do upadku komunizmu, do dalszych przemian demokratycznych w Polsce.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.