Piotr Koj

Blog

25 lat ZHR

23 lutego 2014
Możliwość komentowania 25 lat ZHR została wyłączona

„Bez znajomości przeszłości nie można ani sensownie żyć dzisiaj, ani budować przyszłości” (T. Strzembosz)

12 lutego 1989 roku w podziemiach kościoła św. Andrzeja Apostoła przy Chłodnej w Warszawie spotkało się 51 przedstawicieli „niepokornych i niezależnych” środowisk harcerskich. Po burzliwej dyskusji grono inicjatorów powstania nowej organizacji podjęło wstępne decyzje dotyczące charakteru i nazwy tworzonej organizacji oraz powołało komisję organizacyjną. Opracowano deklarację założycielską oraz wyznaczono termin spotkania przedstawicieli tych środowisk z całej Polski w celu formalnego jej zawiązania. To kolejne spotkanie miało miejsce 25 lutego w kościele św. Zygmunta w Warszawie. Tam w obecności ponad dwustu delegatów środowisk ze wszystkich stron Polski przyjęto uchwałę o powołaniu do życia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod którą jeszcze na spotkaniu podpisało się 116 instruktorek i instruktorów harcerskich.

We wrześniu 1989 r. w liście do instruktorów ówczesny Naczelnik ZHR Krzysztof Stanowski pisał: „W pracy nikt nas nie wyręczy. Przed historią, naszymi dzisiejszymi zuchami czy harcerzami, czy własnymi dziećmi nie zasłonimy się złą wolą partyjnych urzędników, brakiem możliwości czy okazji do działania, od naszych decyzji, umiejętności dogadania się, wytrwałości, sprawności w działaniu – nie zaś gadania – zależy, czy w historii harcerstwa polskiego powstanie ZHR-u okaże się faktem przełomowym, czy jedną z licznych dat odnotowanych w kalendarzykach harcerskich. (…) Najważniejsze dla nas zadania na najbliższy czas to: po pierwsze PROGRAM, po drugie ORGANIZACJA. Podjąć te zadania musimy już dziś, bo jak zawsze w Polsce nie wiemy, ile czasu na działania daje nam tym razem historia”.

25 lat po tych wydarzeniach spotkaliśmy się ponownie w podziemiach kościoła św. Zygmunta w Warszawie, aby przypomnieć sobie tamte dni i porozmawiać o kolejnych ważnych dla ZHR wydarzeniach i osobach, które miały istotny wpływ na dzisiejszy kształt naszej organizacji. W lutym 1989 roku żaden z instruktorów nie mógł wiedzieć, jak potoczą się losy Polski i harcerstwa. Dziś już to wiemy. To, co nas wyróżnia, to patrzenie w przyszłość. Wyciągając wnioski z lekcji historii, chcemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie, przed którym stoją obecni instruktorzy. Co dalej z Harcerstwem ? Jubileusz 25-lecia ZHR, organizacji, której powstanie przesądziło o pluralizmie organizacyjnym w ruchu harcerskim i która powstała po to, by ten ruch odnowić i ożywić, powinien być okazją do pogłębionej refleksji nad jego przyszłością.

Dla mnie było wielkim przeżyciem spotkać się ponownie w kręgu, w gronie instruktorek i instruktorów, z którymi tworzyliśmy Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, zwłaszcza że miałem zaszczyt przewodniczyć organizacji przez dwie kadencje, w latach 1999-2004.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.