Piotr Koj

Aktualności

3% dla nauki

28 maja 2026
Możliwość komentowania 3% dla nauki została wyłączona

O zwiększenie finansowania nauki, zapewnienie odpowiednich środków na stabilne prowadzenie badań i powiązanie wynagrodzeń w nauce ze średnią pensją w sektorze przedsiębiorstw apelowali w środę pod Sejmem naukowcy. Jak podała stołeczna policja, w kulminacyjnym momencie w proteście wzięło udział ok. 700 osób.

W ramach trwającej od ok. 3 tygodni akcji „3 proc. dla nauki, 100 proc. dla Polski” naukowcy domagają się m.in. zwiększenia finansowania nauki do 3 proc. PKB w ciągu czterech lat (dziś to nieco ponad 1 proc.). W środę protestujący zebrali się pod Sejmem.

– To prawdopodobnie największy protest sektora nauki w III RP – powiedział jeden z organizatorów akcji, dr hab. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN. – Stoimy tutaj jako reprezentanci jednego sektora – nauki. Sektora, który postanowił powiedzieć jednym wspólnym głosem, że mamy dość tego, jak nauka jest traktowana – przez marne finansowanie, brak pomysłów, wizji polityków. Pora, żebyśmy jednym głosem powiedzieli stop niszczeniu nauki – podkreślił naukowiec. – Ja wiem, że praca naukowa kojarzy się z prestiżem, ale po drugiej stronie jest ciągła walka, ciągła frustracja, ciągłe rozczarowanie. Pasją ciężko opłacić rachunki, a prestiżem ciężko smaruje się chleb. Nie robimy tego dla siebie. Dlatego to robimy, bo mamy wolę poszerzenia ludzkiej wiedzy, wolę stworzenia czegoś wartościowego dla innych, pracy na rzecz dobra publicznego – mówił.

Na transparentach protestujących widniały hasła: „Prestiżem się nie najemy”, „Z pustego i Skłodowska nie naleje”, „Moje bakterie muszą jeść”, a także „Silna nauka, silne państwo” czy „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, bez nauki co to będzie”, „NCN to tlen”, „Badam DNA, moja pensja sięga dna”.

Ponad 23 tys. osób podpisało petycję „3% dla nauki, 100% dla Polski”.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.