Piotr Koj

Blog

Alternatywna rzeczywistość

14 stycznia 2020
Możliwość komentowania Alternatywna rzeczywistość została wyłączona

Pogłębia się kryzys państwa. Przyczyn jest wiele, ale jedną z ważniejszych jest budowanie alternatywnej rzeczywistości przez marszałka Grodzkiego i jego zaplecze polityczne. Pisałem już o prowadzeniu alternatywnej polityki zagranicznej, budowaniu alternatywych mediów w oparciu o senat, budowaniu alternatywnego zaplecza “eksperckiego”. Warto w tym miejscu wspomnieć zaproszenie Komisji Weneckiej, czy też skarżenie się na rząd i sejm w Komisji Europejskiej. Czekam, kiedy większość senacka zacznie wydawać pocztówki, znaczki a być może i własną walutę. A tak na marginesie, czy opozycja z jakimkolwiek kraju Unii, jeździ skarżyć się na własny rząd do Brukseli?

A przecież nie ma wspólnej polityki w zakresie prawa w Unii Europejskiej. Wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne. Traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości.

Co ciekawe koordynatorzy frakcji politycznych w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że powstanie osobny, duży raport europarlamentu na temat praworządności w Polsce, pomimo że prace nad tą ustawą jeszcze się nie skończyły. Raport napisać ma polityk Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, który był ministrem sprawiedliwości w rządzie lewackiego premiera Hiszpanii José Luisa Rodrígueza Zapatero. Jest nim hiszpański europoseł Socjalistów i Demokratów,przewodniczący komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Juan Fernando Lopez Aguilar.

Na koniec przypomnę ocenę Jana Rokity: Taki radykalny model oporu wobec państwa wyraźnie odwołuje się do sarmackiego dziedzictwa konfederacji (czy też rokoszu), gdzie grupa obywateli postanawia zbiorowo działać »zamiast państwa«, jednocześnie nadając legalną moc podejmowanym przez siebie aktom władczym. To z kolei nieuchronnie musi wywoływać ze strony państwa kroki odwetowe, niechybnie narażone na uzasadniony zarzut lekceważenia liberalnych praw i swobód. Tym samym państwo zostaje wepchnięte na ślepy tor, na końcu którego w dawnej Polsce następowało rozstrzygnięcie rzeczy siłą.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.