Piotr Koj

Blog

Apel, który warto wywiesić na drzwiach każdej polskiej szkoły

22 stycznia 2017
Możliwość komentowania Apel, który warto wywiesić na drzwiach każdej polskiej szkoły została wyłączona

Apel, jaki jedna z portugalskich szkół wywiesiła na drzwiach placówki, oburzył wielu rodziców, Czy słusznie? Zapraszam do lektury, a może przede wszystkim do refleksji :-)
“Szanowni Rodzice!
1. Przypominamy wszystkim rodzicom, że ich obowiązkiem jest nauczenie dzieci w domu magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
2. To także w domu dzieci muszą się nauczyć uczciwości, punktualności, pracowitości, solidarności oraz szacunku dla innych ludzi, niezależnie od tego, czy mowa o ich rówieśnikach, czy o starszych od nich osobach.
3. Edukacja w domu oznacza pokazanie dziecku, że musi być schludnie i czysto ubrane, nie powinno mówić z pełną buzią i nie może wyrzucać śmieci na ziemię.
4. To w domu dzieci muszą nauczyć się organizować swój czas, potrafić samodzielnie rozwiązywać problemy i nie wtrącać się w sprawy innych.
5. W szkole uczymy dzieci matematyki, historii, fizyki, języków obcych… Jesteśmy po to, by wzmocnić edukację, jaką dziecko otrzymuje od rodziców w domu”.
Nic dodać, nic ująć kochani rodzice. Pamiętajmy, że szkoła ma uczyć, a nie wychowywać dzieci. Nie zrzucajmy odpowiedzialności na innych.
Jak dla mnie apel jest uniwersalny, powinien być wywieszony na drzwiach każdej polskiej szkoły. Mile widziane w każdej innej szkole w Europie i nie tylko.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.