Piotr Koj

Blog

Apetyt Francji, Niemiec i …

30 marca 2022
Możliwość komentowania Apetyt Francji, Niemiec i … została wyłączona

Niektóre kraje na Zachodzie chciałyby zakończenia walk na Ukrainie za wszelką cenę, szczególnie jeśli tę cenę miałaby zapłacić Ukraina – powiedziała PAP Kataryna Wolczuk, ekspertka z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie. Wolczuk sądzi, że nie należy wyciągać za daleko idących wniosków z piątkowego oświadczenia Rosji o “zakończeniu pierwszej fazy operacji” i “skoncentrowaniu się na kompletnym wyzwoleniu Donbasu”.

Wolczuk wyjaśnia, że z rosyjskiego punktu widzenia zajęcie korytarza lądowego łączącego Krym z separatystycznymi republikami w Donbasie był absolutnym planem minimum.

W niektórych krajach NATO i UE jest duży apetyt, nawet teraz, by wrócić do +business as usual+. Jest powtarzane niemal jak mantra: pokój za wszelką cenę – zwłaszcza, jeśli to Ukraina miałaby zapłacić tę cenę. Język ma ogromne znaczenie, szczególnie używany przez rządy i decydentów. Ci, którzy mówią, że to konflikt, a nie wojna, mają na myśli, że jest on lokalny, niewielki i możemy przejść nad tym do porządku dziennego – podkreśla Wolczuk.

Fakt, że Zachód nie walczy bezpośrednio, bo są wsparcie wojskowe, sankcje, także koszty gospodarcze, ale nie ma zachodnich żołnierzy, powoduje, że to Ukraina sama będzie musiała określić swoje czerwone linie i ostatecznie to będzie ukraińska decyzja. Nie widzę, co Zachód musiałby zrobić, jak daleko musiałby wycofać wsparcie, by zmusić Ukrainę do ulegnięcia rosyjskim żądaniom. I nie widzę na razie, co musiałoby się wydarzyć, żeby doszło do porozumienia, w którym Ukraina miałaby się zrzec jakichś terytoriów. Będzie raczej walczyć, bo wie, że Rosja z zajętych terenów – jak Abchazja czy Krym – się nie wycofuje – mówi Wolczuk.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.