Piotr Koj

Blog

Atomowa bomba inwestycyjna. 242 miliony złotych na rewitalizację Wałbrzycha

4 sierpnia 2018
Możliwość komentowania Atomowa bomba inwestycyjna. 242 miliony złotych na rewitalizację Wałbrzycha została wyłączona

Finansowa bomba atomowa w Wałbrzychu. W ciągu najbliższych 5 lat gmina Wałbrzych wyda na inwestycje związane z rewitalizacją miasta blisko 242 miliony złotych. Jednogłośnie uchwałę w tej sprawie przyjęła dziś Rada Miasta.

Tak ogromny bum inwestycyjny możliwy będzie dzięki pieniądzom zaoferowanym gminie przez Europejski Bank Inwestycyjny z Luksemburga. Wałbrzych otrzyma do dyspozycji nieco ponad 120 milionów złotych. To jedyna jak do tej pory gmina w Polsce, która przeszła gęste sito weryfikacji finansowej europejskich urzędników, umożliwiającej otwarcie drogi do funduszy EBI.

Pieniądze stanowić będą około 50% zaplanowanych inwestycji. Drugie pół pochodzić ma ze współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej, ze środków samorządowych lub wojewódzkich.

Te same słowa moglibyśmy przeczytać o naszym mieście, jedyna różnica to kwota, która byłaby znacząco większa, gdyby nie nieudolność el presidente i jego zaplecza, oraz układu, który zawsze najpierw patrzy na siebie i swoje interesy…

Tymczasem w Wałbrzychu: Na liście dołączonej do wniosku rozpatrywanego przez EBI znalazło się 60 lokalizacji: ulic, placów i kamienic z obszarów objętych uchwałą rewitalizacyjną – Śródmieścia, Nowego Miasta, Podgórza, Starego Zdroju i Piaskowej Góry. Warunkiem zatwierdzenia każdej z lokalizacji było przekonanie urzędników o wartości zwrotnej inwestycji – w równym stopniu finansowej jak i społecznej.

Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego do niemal bezkosztowa, celowa dotacja zwrotna, która może być wydana tylko na z góry zaplanowane, szczegółowo uzasadnione cele. Jej oprocentowanie wynosi 0,56%, a czas spłaty, wliczając 6-letnią karencję, wynosi 31 lat.

Nie będę ukrywał, że jestem wściekły, że Bytom, a właściwie to obecny prezydent miasta, nie wykorzystuje 400 milionów złotych z Obszaru Strategicznej Inwestycji. Kilka lat zajęło mi przekonanie rządu, a zwłaszcza minister rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, że Bytom musi otrzymać rządowe wsparcie. Potem przygotowania, szukanie źródeł finansowania. A efekt? Marnotrawienie środków przez el presidente i ciągnięcie się daleko w tyle za Łodzią, a zwłaszcza Wałbrzychem. Gdyby dodać do tego pieniądze z EBI, to Bytom mógłby się dalej zmieniać, tak jak w latach 2007-2012.

Tak wygląda efekt rewitalizacji Starej Kopalni w Wałbrzychu, łezka się kręci, a dłoń zamyka się w pięść!!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.