Piotr Koj

Blog

Bez wątpienia manipulacja

28 stycznia 2014
Możliwość komentowania Bez wątpienia manipulacja została wyłączona

Moją wczorajszą opinię wyrażoną między innymi wpisem na blogu, potwierdzili dzisiaj na łamach Dziennika Zachodniego znany prawnik i politolog. I tak prof. Czesław Martysz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, specjalista od prawa samorządowego powiedział: Tak zadane pytanie to sprzeniewierzenie się idei referendum. Pytanie w referendum powinno być krótkie, zrozumiałe i konkretne. W tym przypadku już początek może zdezorientować, bo nie wszyscy zrozumieją, co to oznacza „zrównoważony” budżet. To nadużywanie języka ustawowego. Pytanie jest źle postawione.

Dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego twierdzi, że tak zadane pytanie ma znamiona sugestii bądź manipulacji: Nie brzmi też logicznie czy poprawnie językowo. Pytanie referendalne nie powinno być zadawane przez zaprzeczenie.

Przypadek? Dobrze wiemy, że nie. Zostało to zrobione celowo. Na co liczy prezydent Bartyla, a tak właściwie najbardziej tym „zainteresowany” zastępca prezydenta Panek i ich wierni żołnierze? Otóż to dziecinnie proste – na brak wystarczającej frekwencji i nieważność referendum. Tak sformułowane pytanie na „dzień dobry” zniechęca do udziału w referendum, a przede wszystkim jest sprzeczne z istotą problemu – dążeniem do przekazania sieci wodociągowo-kanalizacyjnej prywatnemu operatorowi na 15 lat, z wszystkimi tego konsekwencjami. Jakie są najważniejsze dla bytomian? Podwyżki opłat za wodę, ścieki i deszczówkę.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.