Piotr Koj

Blog

Bezradność i bezczelność

27 grudnia 2019
Możliwość komentowania Bezradność i bezczelność została wyłączona

Jest rok 2019, XXI wiek. Mamy już sztuczną trzustkę, wątrobę, implant siatkówki, samochody hybrydowe, a Chiny zamierzają w przyszłym roku wysłać rakietę na Marsa. A w Bytomiu, i w wielu innych miejscach kraju, na naszych oczach niszczeją przepiękne budowle, świadectwa osiągnięć minionych stuleci.

Nawiązuję tym samym, po raz kolejny, do stanu Elektrocepłowni Szombierki. Na naszych oczach, ginie perłą architektury poprzemysłowej. Dzieje się tak za wiedzą konserwatorów zabytków, urzędów, parlamentarzystów i całej długiej listy prominentnych osób. I co? I NIC. Państwo jest bezradne wobec barbarzyństwa, patrzy bezradnie jak obiekt staje się obiektem inżynierii finansowej.

Fatalny stan industrialnego zabytku dostrzeżono także za granicą. Ozdoba Szombierek znalazła się na liście zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa. Wspomniany ranking tworzy organizacja Europa Nostra, będąca europejską federacją 250 stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy. Z kolei Industrialną Katedrę na tę ważną listę wpisano na wniosek Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. – Powód jest prosty: organizacja liczy na to, że dzięki zaangażowaniu europejskiej społeczności będzie możliwe uratowanie i zachowanie „Świątyni Elektryczności” dla kolejnych pokoleń – podkreślili członkowie fundacji na swoim facebookowym profilu.

I tak na oczach bezsilnego państwa i bezsilnego społeczeństwa, właściciel może nadal bezczelnie ignorować wszystko i wszystkich. Może liczy na powtórkę z Hajduk?

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.