Piotr Koj

Blog

Brawo!

17 maja 2023
Możliwość komentowania Brawo! została wyłączona

W najnowszym badaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem polskie dzieci na 5. miejscu na świecie (1. w UE). Dzieci niemieckie na 17. miejscu na świecie (11. w UE).

Polska uzyskała łącznie najlepszy wynik wśród krajów UE – na równi z Finlandią – w międzynarodowym indeksie oceniającym umiejętność czytania ze zrozumieniem wśród uczniów. Ma również jedną z największych różnic w wynikach ze względu na płeć, przy czym dziewczęta osiągają znacznie lepsze wyniki niż chłopcy.

Badanie Progress in International Reading Literacy Study (PIRLS) jest przeprowadzane co pięć lat przez Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Oceny Osiągnięć w Edukacji (IEA).

Najnowsze wyniki , pochodzące z 2021 r., ale opublikowane dzisiaj, to już piąte badanie. Ustalenia opierają się w każdym kraju na ustandaryzowanym teście czytania ze zrozumieniem przeprowadzonym przez reprezentatywną dla kraju losową próbę około 4000 uczniów klas czwartych ze 150 do 200 szkół.

Badanie wykazało również, że w Polsce, podobnie jak w każdym kraju, dziewczęta uzyskały wyższe wyniki (560) niż chłopcy (540). Jednak różnica między płciami w Polsce wynosząca 20 punktów należała do najwyższych: dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze wśród krajów UE.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.