Piotr Koj

Blog

Budżet obywatelski po bytomsku

8 stycznia 2014
Możliwość komentowania Budżet obywatelski po bytomsku została wyłączona

Nie lubię drogi na skróty, zwłaszcza  w poważnych sprawach, jaką bez wątpienia jest budżet obywatelski. Niestety w Bytomiu przespano moment, w którym duża grupa miast rozpoczęła przygotowania do jego wprowadzenia.

Aby nie być gołosłownym przedstawię przygotowania do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Z inicjatywy Prezydenta Miasta przy Biurze Organizacji Pozarządowych powstała Grupa ds. wypracowania mechanizmu Budżetu Obywatelskiego dla Dąbrowy Górniczej.  W grupie pracowali: Przedstawiciele Prezydenta Miasta, Radni Rady Miejskiej, Przedstawiciele NGO. Odbyło się 6 spotkań (2-3 godzinnych) od lipca do sierpnia 2012 r. Spotkania odbywały się w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości i były przygotowywane oraz moderowane przez pracowników BOP.  Z każdego spotkania powstały notatki, a wprowadzane rozwiązania konsultowano z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Na podstawie materiału został opracowany model oraz projekt uchwały (wrzesień – listopad 2012).

Kolejne kroki to: I. Konferencja otwarcia: Przedstawienie modelu dla Dąbrowy Górniczej wraz z projektem uchwały – 13.12.2012. II. Rozpoczęcie konsultacji projektu uchwały oraz rozwiązań zaproponowanych w modelu – do 15 stycznia 2013: – podziału na dzielnice, – punkty konsultacyjne, – pakietu gwarantowanego środków dla każdej z dzielnic, – metod głosowania i innych propozycji. III. Konferencja: “Cities for Citizens – Aktywność obywatelska w rozwoju miast” 15 stycznia 2013 IV. Dyskusja w Komisjach RM V. Przyjęcie Uchwały Rady Miejskiej ( 30 stycznia 2013 r.)

Jak można policzyć przygotowania do podjęcia uchwały trwały pół roku. A w Bytomiu?

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.