Piotr Koj

Blog

Bytom – energia kultury?

13 kwietnia 2013
Możliwość komentowania Bytom – energia kultury? została wyłączona

Piękna, neogotycka świątynia pod wezwaniem Świętej Trójcy wypełniona po brzegi melomanami. Przyjechali nie tylko z Bytomia. A przed ołtarzem Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, pod dyrekcją Paula Esswooda z Wielkiej Brytanii oraz soliści Agnieszka Bochenek – Osiecka (sopran), Sylwester Targosz – Szalonek (tenor), Jarosław Kitala (baryton).
W ich wykonaniu oratorium Józefa Haydna „Stworzenie świata” w języku polskim. To prawdopodobnie prawykonanie staropolskiego przekładu z roku 1824, który został odkryty przez Paula Esswooda w Bibliotece Jasnogórskiej. Po koncercie aplauz na stojąco.  Tak rozpoczął się VIII Międzynarodowy Festiwal im. księdza Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

To jest przykład wydarzeń, które nas wyróżniają i ludzi, którzy je tworzą, a są związani z Bytomiem, tak jak na przykład twórca festiwalu Adam Wesołowski. I trudno znaleźć lepszy motyw dla promocji Bytomia… Ale cóż, inni wiedzą lepiej. Tylko na razie ani z promocją, ani – jak obserwowaliśmy wczoraj – z informacją jest jak jest…, co wczorajszy dzień pokazał najlepiej… 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.