Piotr Koj

Blog

Bytom miastem przyjaznym mieszkańcom?

14 czerwca 2018
Możliwość komentowania Bytom miastem przyjaznym mieszkańcom? została wyłączona

Czy Bytom ma szanse stać się miastem przyjaznym mieszkańcom, z większymi uprawnieniami dla dzielnic, dbającym o równe chodniki, tereny zielone, czyste powietrze – nawet kosztem wielkich inwestycji?? Myślę, że tak. Miasto się wyludnia, starzeje, potrzebuje nowego impulsu rozwojowego.

W tym miejscu warto przywołać Cittàslow (slow city) ruch „miast niespiesznych”, propagujący koncepcję dobrego, spokojnego i bezstresowego życia codziennego w małych miastach jako przeciwieństwo pośpiechu i stresu wielkich aglomeracji. Jego pomysłodawcą był w 1999 roku Paolo Saturnini – burmistrz Greve w Chianti.

Wpisanie się w koncepcję ruchu nie oznacza jednak powolnego rozwoju, a używanie nowych technologii dla polepszenia standardu życia w miastach, mających stać się idealnym miejscem do życia. Ważna jest przy tym dbałość o środowisko naturalne (używanie energii odnawialnych, ograniczanie hałasu), funkcjonalność i dostępność infrastruktury miejskiej oraz przestrzeni publicznej (ze szczególnym naciskiem na tereny zielone oraz strefy ruchu pieszego), dbałość o oryginalną historyczną zabudowę oraz skomunikowanie ze światem za pośrednictwem dobrze oznakowanych tras turystycznych zamiast autostrad. Równocześnie promowane są ekologiczne i lokalne produkty spożywcze, rzemiosło bazujące na lokalnej tradycji, drobne firmy rodzinne, ekologiczne budownictwo, a także krzewienie ducha gościnności i wspólnoty sąsiedzkiej.

Ubiegłoroczne referendum to sygnał od mieszkańców, że zależy im przede wszystkim na tym, by Bytom rozwijał się dla nich. Na dalszym planie są politycy i inwestorzy. Bytomianie wolą, by ich miasto było miejscem, które jest przede wszystkim dobre do mieszkania, choć czasem gorsze do innych działań. Obywatele dali czytelny sygnał, że politycy powinni dbać przede wszystkim o sprawy drobne, ułatwiające im życie, nawet jeśli stanie się to kosztem wielkich przedsięwzięć…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.