Piotr Koj

Blog

C†M†B

3 stycznia 2014
1 odpowiedź

No i kolejna kolęda za nami. Lubię te doroczne odwiedziny duszpasterskie. Przy  okazji rozmowy, dowiedziałem się, jak wiele osób nie zna skrótu, który przy tej okazji pojawia się na naszych drzwiach C†M†B. Warto przypomnieć, iż oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem. Napis nawiązuje do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicatNiech Chrystus błogosławi temu domowi. 

Zwyczaj odwiedzania przez duszpasterzy swoich parafian w okresie Bożego Narodzenia sięga średniowiecza. Co ciekawe, już w 1601 roku pojawiły się notatki po spotkaniach, których celem było lepsze poznania parafian. Z biegiem lat następują zmiany. Na przykład zanika zwyczaj oznajmiania tej wizyty przez ministrantów dzwonkiem.

Cieszę się, że mimo upływu lat, zmieniającej się wokół nas rzeczywistości, kolęda trwa, przypomina nam, że mija kolejny rok i że w kolejnym możemy liczyć na duszpasterską opiekę.

zobacz archiwum wiadomości »

Jedna odpowiedź:

  1. ~Anna Grolik pisze:

    Niech ten Nowy Rok będzie dla nas lepszy.Choć gdy spojrzy się na to co nam włodarze miasta szykują to zaczyna mieć człowiek wątpliwości.