Piotr Koj

Blog

Co dalej z EC Szombierki

10 września 2018
Możliwość komentowania Co dalej z EC Szombierki została wyłączona

Niby nic, a tak to się zaczęło, śpiewała dawno temu Halina Kunicka. Był rok 2016, el presidente REKOMENDOWAŁ spółce FORTUM, spółkę REZONATOR, jako nabywcę EC Szombierki. Spółka REZONATOR została wpisana do KRS 16.06.2016, z kapitałem założycielskim 100.000zł. A oto imformacja ze strony bytom.pl z dnia 23.06.2016

Tak więc w kilka dni po rejestracji spółka REZONATOR dzięki rekomendacji el presidente, kupuje naszą ikonę, postindustrialną katedrę, EC Szombierki.

Miałem, jak wielu bytomian, ogromne wątpliwości, co do wyboru rekomendowanej spółki. Tkwił mi przed oczami popadający w ruinę ratusz w Chorzowie-Hajdukach, którego właścicielem były osoby związane z nową spółką. Ostatecznie Miasto Chorzów, niechcąc dopuścić do katastrofy, odkupiło ratusz.

Przypomnę ocenę Gazety Wyborczej: Przedziwnym zbiegiem okoliczności Szombierki zostały sprzedane teraz, gdy na poważnie ich zakupem zainteresował się samorząd województwa. Niedawno Wojciech Saługa, marszałek, i Henryk Mercik, członek zarządu województwa, odwiedzili to miejsce. Zadeklarowali firmie Fortum i prezydentowi Bartyli, że samorząd zaczął podejmować poważne kroki, by obiekt kupić. 
Powstała koncepcja poświęcona funkcjom, jakie miałyby być w nim pełnione. Za 10 tys. zł zlecono nawet firmie zewnętrznej ekspertyzę, by sprawdzić, czy pomysł ma ręce i nogi. Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie Fortum, przy poklasku miasta, sprzedał obiekt innej firmie. Spółki Rezonator nie znam. Wiem jednak, że ludzie ją reprezentujący są też w firmie, która kupiła historyczny ratusz w Wielkich Hajdukach. Od lat stoi on pusty. Właściciel ograniczył się jedynie do doraźnych prac związanych z łataniem dachu.

Czy w Bytomiu, ten scenariusz ma się powtórzyć?? Niestety wszystko na to wskazuje, gdyż REZONATOR nie podpisał umowy o dofinansowanie rewitalizacji EC Szombierki z Urzędem Marszałkowskim. Jeszcze nie tak dawno (29.03.2018) ta sama gazeta pisała: Właśnie okazało się, że dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego ma tutaj zostać przeprowadzony remont. Łączny koszt prac oszacowano na 21 mln zł, z czego 14 mln zł ma pochodzić z dofinansowania. Oprócz remontu budynku planuje się również zagospodarowanie jego otoczenia.

Co dalej z EC Szombierki? A co na to el presidente?

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.