Piotr Koj

Blog

Co z projektem PPP termomodernizacji szkół?

26 grudnia 2013
Możliwość komentowania Co z projektem PPP termomodernizacji szkół? została wyłączona

Mija już ponad rok, a nic nie słyszę o kontynuacji bardzo dla Bytomia korzystnego projektu partnerstwa publiczno-prywatnego w działaniach termomodernizacyjnych obejmujących obiekty publiczne. Jednym z miast, które analizowaliśmy pod kątem celowości projektu, był Radzionków. U sąsiada objęto nim pięć  placówek oświatowych, w których przeprowadzono kompleksową modernizację cieplną, w efekcie czego w kasie tego miasta zostanie 3,5 miliona złotych.

Było to dla mnie bardzo ważne ze względu na koszty, jakie generuje oświata naszym mieście, a są to w dużej mierze koszty stałe. Przygotowana była lista kilkunastu szkół, rozpoczęto procedurę wyłonienia doradcy prawnego w zakresie przygotowania oraz przeprowadzenia postępowania na wybór partnera prywatnego.

Miasto Radzionków korzystając właśnie z tych procedur zrealizowało projekt termomodernizacji budynków oświatowych wraz z wprowadzeniem systemu zarządzania energią. Partnerem prywatnym projektu jest spółka Siemens. Radzionków przez 10 lat będzie spłacał termomodernizację firmie Siemens z oszczędności, jakie uzyskał na ogrzewaniu w 4 szkołach i jednym przedszkolu. Raport sporządzony po pierwszym roku od przeprowadzenia termomodernizacji, potwierdził osiągnięcie oszczędności na poziomie aż 55 proc. poprzedniego zużycia energii cieplnej! Tak więc czekam na informację, mając nadzieję, że projekt nie został wyrzucony do kosza.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.