Piotr Koj

Blog

Cywilizacja śmierci w natarciu

20 lutego 2020
Możliwość komentowania Cywilizacja śmierci w natarciu została wyłączona

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Posłowie przyjęli pięć projektów zgłoszonych przez partie lewicowe i centrolewicowe.

Projekty złożyły ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Agencja AP nie wyjaśnia jak będą dalej przebiegały prace nad tymi dokumentami.

Czwartkowe głosowania w parlamencie nie przeprowadzono w formie elektronicznej. Deputowani byli wzywani w kolejności alfabetycznej, żeby wyrazić zdanie w sprawie każdego z projektów. Głosowania w takiej formie przeprowadzane są tylko w wyjątkowo ważnych sprawach.

Warto przypomnieć, że eutanazja w Polsce jest nielegalna. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie. Nie w każdym jednak kraju przepisy prawa wyglądają tak samo.

Eutanazja jest legalna w jeszcze 4 ktajach Europy: Holandii, Luksemburgu, Belgii, Albanii.

Najbardziej liberalne prawo obowiązuje w Belgii, gdzie dopuszcza się eutanazję niezależnie od wieku. Podobne prawo stosuje się w Holandii, jednak w tym kraju eutanazji nie można poddać dzieci poniżej 12. roku życia. W innych krajach, które prawnie dopuszczają eutanazję, procedura ta jest zakazana w przypadku nieletnich.

Cywilizacja śmierci zwycięża…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.