92% Polaków jest za członkostwem Polski w Unii Europejskiej – wynika z najnowszego badania CBOS zatytułowanego „Opinie o integracji i działaniach UE”. Tylko 5% ankietowanych jest przeciw przynależności do Unii. Wśród elektoratów różnych ugrupowań najbardziej eurosceptyczni są wyborcy Konfederacji – przeciwko członkostwu jest ich 24% (autorzy badania zastrzegają, że stanowili oni mało liczebną próbę).
Obraz komplikuje się, gdy ankieterzy pytają o kierunek, jaki powinna obrać Unia. 38% odpowiada, że jest za pogłębieniem integracji. Za zachowaniem obecnego stanu jest 29%, a 16% opowiada się za ograniczeniem integracji i zwiększenia roli państw narodowych. Ewidentnie źle kojarzy się Polakom hasło „Europa wielu prędkości”, której zwolennikami jest 4% ankietowanych.
Te odpowiedzi nie różnią się znacząco od poprzednich badań tego samego ośrodka – od 2018 roku o dwa punkty procentowe zwiększyło się poparcie dla ograniczenia integracji, a o trzy punkty dla jej pogłębienia. Spadła natomiast liczba zwolenników status quo. Autorzy opracowania podają, że najczęściej zwolennikami pogłębienia integracji są: uczniowie i studenci, mieszkańcy największych miast oraz osoby z wyższym statusem społeczno-ekonomicznym i wyższymi zarobkami. Nie jest zapewne niespodzianką, że za pogłębieniem integracji częściej są osoby określające się jako lewicowe niż prawicowe.
Pamiętajmy, jak wiele zależy od tego jak są zadane pytania…