Piotr Koj

Blog

Czy to dobry ruch samorządowców?

1 lipca 2019
Możliwość komentowania Czy to dobry ruch samorządowców? została wyłączona

Dobrze wiemy, kto chce wspierać samorządy i wzmacniać prerogatywy samorządów, a kto nie i dlatego tego wybory na jesieni, będą również o przyszłości samorządów. Dlatego my się opowiadamy jednoznacznie po jednej stronie i będziemy wspierali Koalicję Europejską – zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Chcemy nowego początku i nowej jakości w polskiej polityce – mówił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Chcemy tego nowego początku, chcemy nowej jakości w polskiej polityce. Tylko zjednoczona, dobrze skonstruowana opozycja, ci wszyscy, którzy chcą i wspólnie patrzą na zagrożenia dla polskiej demokracji, praworządności, pozycji Polski w Europie, powinni i muszą być razem – mówił szef PO. Zbudowaliśmy fundament demokratycznej koalicji na osobach, które wiedzą jak rozmawiać z ludźmi i jak wygrywać wybory

Chcemy przedstawić swoje postulaty, rozwiązywać problemy mieszkańców. Wiemy jak to zrobić, przychodzimy z pomysłem. Chcę zaapelować do wszystkich wójtów, sołtysów, burmistrzów i radnych, by się do tego przyłączyli. Bez ich zaangażowania zarówno samorząd jak i przyszłość Polski mogą być zagrożone – podkreślił Zygmunt Frankiewicz. Do współpracy włączyli się m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Niby to nic nowego. Samorządowcy związani z opozycją w zasadzie od początku powstania rządu Zjednoczonej Prawicy atakują rząd i nasiliły się one, po wyborach samorządowych na jesieni 2018 roku. Samorządowcy wywodzący się z opozycji, organizowali protesty przeciw reformie sądownictwa, kontestowali reformę edukacji, wspierali strajk nauczycieli, obiecując pedagogom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku i cały czas upominają się o dodatkowe środki z budżetu państwa, grożąc rządowi pozwami zbiorowymi. Chyba jednak zapomnieli, że ostatnie 4 lata to dodatkowe wpływy z podatków PIT i CIT na około 25 mld zł, przy czym duża część tej kwoty trafiła i jeszcze trafi w tym roku właśnie do budżetów dużych miast.

Mimo wszystko, tak jednoznaczne opowiedzenie się samorządowców po jednej stronie politycznego sporu uważam za błąd. Niestety konsekwencje tego błędu nie poniosą tylko owi liderzy samorządowi, ale cały samorząd, także Ci, którzy nie chcą się angażować politycznie (partyjnie).

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.