Piotr Koj

Blog

Czym redaktor nie chce się podniecać?

22 października 2013
Możliwość komentowania Czym redaktor nie chce się podniecać? została wyłączona

Dwukrotnie pisałem na blogu o 760. urodzinach Bytomia. Oto obszerny fragment pierwszego tekstu: To już tylko 4 miesiące i 22 dni do pierwszego dnia roku, w którym Bytom będzie obchodził 760-lecie nadania praw miejskich. Mimo tego, pomimo zajawki w lokalnym tygodniku, nic nie wiadomo na temat jakichkolwiek obchodów. Co gorsze nic nie wiem, aby podjęto próbę zebrania inicjatyw osób prywatnych, instytucji, organizacji pozarządowych, tak, aby w ten sposób powstał bogaty i ciekawy program obchodów. Ponieważ na organizację znaczących projektów potrzeba czasu, dajemy przykład, proponując, jako stowarzyszenie MYbytomianie, pierwsze przedsięwzięcie. Zapraszamy na Światowy Zjazd Bytomian, który odbędzie się w dniach 12-14 września 2014 roku.

Drugi z dnia 14 października zacytował hałaśliwy redaktor: Być może ktoś uzna, że to nudne, ale ja po raz kolejny zwrócę uwagę na fakt, iż w przyszłym roku (za 77 dni) obchodzimy 760. urodziny Bytomia. Do dzisiaj nie został powołany ani komitet honorowy, ani komitet organizacyjny. Nie podjęto działań na rzecz włączenia bytomian w przygotowanie programu obchodów. Prezydent nie traktuje tego pięknego jubileuszu poważnie i nie robi nic, by wykorzystać go do promocji miasta. To niepojęte!

Okrasił to komentarzem: O huczne świętowanie jubileuszu upomniał się były prezydent Bytomia… Wcześniej przedstawił swoje stanowisko: Dajmy sobie spokój z hucznym świętowaniem. W mieście wciąż trawionym przez i kryzys i wielorakie problemy nie należy przesadzać z igrzyskami /…/ Nie widzę potrzeby aby tworzyć komitety, rozdymać jubileuszową biurokrację i przez okrągły rok podniecą się puszczaniem pary w gwizdek. Warto pomyśleć o jednym wydarzeniu – na przykład urodzinowym koncercie w czasie Święta Bytomia, czy może dwóch koncertach /…/ Nie jestem przekonany natomiast odo potrzeby rozciągania jubileuszu na cały rok. Tyle hałasujący redaktor. A zaraz obok redakcja zamieszcza list czytelnika: Polityka promocyjna leży, bo co tu tak naprawdę promować. Miasto jest zaniedbane z dużym bezrobociem i brakiem perspektyw na rzeczywisty, czyli odczuwalny dla mieszkańców rozwój. Jak pisałem, ten piękny jubileusz traktuję jako „okazję” do budowania dumy z 760-letniej historii Bytomia, miasta lokowanego przed Krakowem, posiadającego własną, bytomską linię Piastów, a przede wszystkim wspaniałych mieszkańców. Po drugie jest to okazja do uruchomienia obywatelskiej aktywności, z którą nadal jest kiepsko. Stad też organizacja przez stowarzyszenie MYbytomianie Światowego Zjazdu Bytomian.

Tymczasem nie ja mówiłem o hucznym świętowaniu… Jakoś nie ruszył sztorcmena tekst w jego tygodniku, w którym pojawiły się zapowiedzi prezydenta co do jubileuszu w numerze z 26 sierpnia br: Po wakacjach decyzją prezydenta Damiana Bartyli powołane zostaną dwa komitety: honorowy oraz roboczy. W ich skład wejdą osoby zasłużone dla Bytomia lub w różny sposób z nim związane. To one będą odpowiedzialne za przygotowanie scenariusza roku jubileuszowego. Kto inny zaś zajmie się poszukiwaniem prywatnego sponsora, który pomógłby w sfinansowaniu naszych urodzin. Nieoficjalnie wiadomo, że całość ma mieć budowę klamrową i rozpocząć się w sylwestra roku obecnego, a zakończyć w sylwestra roku następnego. Pomiędzy tymi datami czekają nas między innymi wystawy, koncerty, spotkania, imprezy organizowane w bytomskich szkołach, a także konkursy. Możemy się też spodziewać okolicznościowych wydawnictw oraz publikacji. Nacisk postawiony zostanie na średniowieczną przeszłość naszego miasta. Jego bogactwo pomogą pokazać opisywani przez nas niedawno członkowie Bytomskiego Oddziału Zbrojnego, a więc współcześni rycerze.  

Tamte informacje nie zostały chyba zrozumiane przez redaktora, choć to wprost zapisane, zresztą po raz kolejny niezrealizowane zapowiedzi  i obietnice. Ale cóż, z rzetelnością bez zmian, co widać nawet w programie telewizyjnym, który lokalny tygodnik wydrukował na dni 17-20 października w numerze z dnia 21 października…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.