Piotr Koj

Blog

Dama, nie celebrytka

31 maja 2020
Możliwość komentowania Dama, nie celebrytka została wyłączona

Co pewien czas w przestrzeni medialnej podejmowane są ataki na Pierwszą Damę. Mowa oczywiście o małżonce Prezydenta RP, pani Agacie Kornhauser-Dudzie. Ostatnio pojawiły się kolejne. Temat zawsze ten sam rzekoma bezczynność i małomówność, choć tym razem buraczani posunęli się już krok dalej, zarzucając rozrzutność.

A przecież już w 2016 media napisały: Pierwsza Dama milczy, bo konsekwentnie od początku nie zabiera głosu w żadnych sprawach politycznych. Także dlatego, że swoją aktywność społeczną chce prowadzić bez rozgłosu. I powiem – jest konsekwentna.

Portal wp.pl tak ocenia Panią Prezydentową: Warto jednak zaznaczyć, że małżonka prezydenta, która wcześniej pracowała, jako nauczycielka, chętnie odwiedza różne placówki edukacyjne i angażuje się głównie w akcje charytatywne polegające na kontakcie z osobami starszymi, ubogimi oraz dziećmi.

Super Express: Agata Duda często włącza się w akcje charytatywne i pokazuje, jak ważne jest pomaganie innym. Jako osoba publiczna, musi płacić bardzo wysoką cenę za pełnienie swojej funkcji. Niestety, czasem jest to zwykły hejt. Na satyrycznym profilu SokzBuraka, gdzie publikowane są memy i zabawne grafiki, umieszczono informację, z której wynikało, że pierwsza dama kupiła apaszkę za 18 tysięcy złotych. Na zdjęciu mogliśmy zobaczyć parę prezydencką z podpisem: gdyby nie raport z budżetu kancelarii prezydenta nigdy byśmy nie wiedzieli, że apaszka może kosztować 18 tysięcy złotych. Szybko okazało się, że informacja nie ma nic wspólnego z prawdą. Przyglądając się wydatkom Kancelarii Prezydenta, szybko możemy dostrzec, że nie chodzi o kilka apaszek, które potem zostały przekazane przez pierwszą damę na licytację. Pieniądze z aukcji zostały przekazane na rzecz fundacji “Oswoić los”, która pomaga niepełnosprawnym.

Jest po prostu normalna, bardzo dużo robi bez przedstawienia, poza światłami kamer. A ja uważam, że to tym bardziej cenne – mówi Ewa Błaszczyk, aktorka i piosenkarka, założycielka Kliniki Budzik. – Dzieci są naszym skarbem narodowym, a nie balastem w karierze, jak wmawiają nam media. Niewiele krajów w Europie ma dziś Pierwszą Damę, która działałaby tak konsekwentnie na rzecz godności kobiet wypełniających swe tradycyjne role – ocenia Elżbieta Lachman, szefowa Polskiego Forum Rodziców.

1476 – tyle informacji na temat działalności Agaty Dudy odnotował portal prezydent.pl. Oznacza to ogromną aktywność – niemal codziennie w ciągu 5 lat podejmowała ona działania, które odnotowano w serwisie. Natomiast wizja Pierwszej Damy biorącej udział w ostrych politycznych starciach czy wręcz medialnej „nawalance” nie wydaje się zachęcająca dla większości Polaków. Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy – taki wniosek płynie z sondażu pracowni Estymator. Na pytanie o działania Agaty Kornhauser-Dudy jako Pierwszej Damy 26,5 procent ankietowanych odparło, że ocenia je “zdecydowanie pozytywnie”, a 31,7 procent – “raczej pozytywnie”.

Nie ukrywam, że ten model jest mi bliski. Na koniec dodam, że wyjątkowo dobrze oceniam także, udział Pierwszej Damy w kontaktach międzynarodowych Prezydenta. O ta aktywność zapytano także ankietowanych. Pytanie brzmiało: czy żona prezydenta dobrze reprezentuje Polskę w trakcie wizyt zagranicznych i spotkań z przywódcami państw. Zdaniem 34,9 proc. badanych pierwsza dama robi to »zdecydowanie dobrze«, a 40,1 proc. uważa, że »raczej dobrze«.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.