Piotr Koj

Blog

Decyzja szkodliwa dla mieszkańców

21 sierpnia 2013
Możliwość komentowania Decyzja szkodliwa dla mieszkańców została wyłączona

Projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży Zakładu Budynków Miejskich, uważam za skandaliczny. Jest to decyzja wysoce szkodliwa dla miasta, a zwłaszcza dla tych jego mieszkańców, których wspólnoty od lat pozostają w zarządzie tejże spółki. Szkodliwa, bo nie podejmuje się tego typu decyzji w przededniu działań na rzecz rewitalizacji miasta (między innymi zasobów mieszkaniowych). Traci się bowiem jakikolwiek realny wpływ, na decyzje podejmowane przez wspólnoty. Nowy właściciel (czy to prawda że już niektórym znany?) będzie miał zupełnie inne cele i priorytety, a tak naprawdę jeden –maksymalizacja zysku za zarządzanie. A wspólnotom pozostanie płacz, zgrzytanie zębami i szukanie nowego solidnego zarządcy. ZBM miał ustaloną strategię dalszego rozwoju, dla dobra miasta i jego mieszkańców. Teraz miasto będzie prawdopodobnie w sytuacji przypominającej tą, która charakteryzowała relację Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i Zakład Gospodarki Mieszkaniowe (ZGM). Mieszkańcy będą się zwracać z mnóstwem problemów, a miasto nie będzie w stanie na nie reagować.

Likwidacja spółki Bytomskie Mieszkania to nie tylko przykład głupoty, ale i marnotrawienia publicznych pieniędzy. Czy ktokolwiek przygotował rzetelną analizę prawną, finansową i organizacyjną? Nie myślę tu o analizie wewnętrznej, bo nie wierzę w to, aby ktokolwiek mógł napisać tej władzy co innego niż to co oczekuje. Bytomskie Mieszkania zostały powołane w celu zarządzania zasobami mieszkaniowymi gminy, aby w końcu nie łączyć w jednej firmie bardzo trudnych i kosztochłonnych zasobów z zarządzaniem wspólnotami. Po dwóch latach po raz kolejny próbuje się zawracać kijem rzekę. Po co? Żeby było gorzej… Po nas, choćby potop…

Nie wspomnę już, że prezydent po raz kolejny przy kluczowych dla bytomian decyzjach nie zapytał ich o opinię, choć zadeklarował: „Obiecuję również, że głos mieszkańców będzie dla mnie najważniejszym doradcą, który będzie miał pierwszeństwo przy podejmowaniu WSZYSTKICH decyzji”.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.