Piotr Koj

Blog

Diabeł tkwi w szczegółach

17 grudnia 2020
Możliwość komentowania Diabeł tkwi w szczegółach została wyłączona

IPN usuwa z Encyklopedii Solidarności biogramy niewygodnych PiSowi nazwisk. Usunęli życiorys Jarka Brejzy, 17 letniego, tragicznie zmarłego w stanie wojennym brata mojego Taty. Jego grób wielokrotnie profanowali SBcy,a dziś jego pamięć jest niszczona przez tchórzliwych historyków. To wpis senatora Krzysztofa Brejzy z TT. Wpis w dniu szczególnym, w rocznicę grudnia 1970.

Zapytałem u źródeł (czyli w IPN), skąd taka zmiana. Otrzymałem odpowiedź: Dostępna wcześniej internetowa wersja Encyklopedii Solidarności powstała staraniem Stowarzyszenia Pokolenie. Jakiś czas temu została przekazana do dyspozycji IPN. Okazało się jednak, że duża liczba haseł została opracowana przez autorów nie będących pracownikami IPN, a zawarte z nimi wtedy (kilkanaście lat temu) umowy nie obejmowały eksploatacji tekstów w Internecie. Trzeba zatem odnaleźć autorów i podpisać na nowo umowy. Poza tym pewna liczba biogramów zawierała nieścisłości i błędy, wymagające poprawek, a czasami nawet napisania biogramu od nowa. Powstał dylemat: wycofać z Internetu na jakiś (nieokreślony czas) wszystkie hasła, czy umieścić tylko część, co do których nie ma wątpliwości prawnych i merytorycznych.

Zresztą wśród 64 komentarzy pod wpisem Brejzy znalazły się trzy informujące autora o przyczynach tej sytuacji m.in. Michała Kozłowskiego z Wojskowego Biura Historycznego: Niech Pan nie dezinformuje chodzi o prawa autorskie w wersji internetowej. Encyklopedia jest papierowa wydano już 4 tomy o czym Pan senator pewnie nie wie. Pani Halinka zamieściła wpis IPN: KOMUNIKAT IPN – IPN nie wymazuje nikogo z „Encyklopedii Solidarności” Brak niektórych nazwisk w nowej wersji internetowej „Encyklopedii Solidarności” związany jest z brakiem zgody niektórych autorów haseł na powtórne ich wykorzystanie.

Oczywiście pan senator Brejza nie odniósł się do wpisów wyjaśniających sytuację, ani w dyskusji pod tłitem, ani prostując swoją kłamliwą informację nowym wpisem. No bo przecież nie o prawdę tu chodzi, tylko o dorzucanie drwa pod kotłem wojny polsko-polskiej czyli o kolejne około 50 bluzgów w stylu ***** ***. Nie pierwszy i nie ostatni to taki wpis. WSTYD i gańba (jak to mówią u nas na Śląsku).

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.