Piotr Koj

Blog

Dlaczego przyzwoci i mądrzy ludzie przegrywają ?

31 maja 2023
Możliwość komentowania Dlaczego przyzwoci i mądrzy ludzie przegrywają ? została wyłączona

Tomasz Wróblewski podzielił się ostatnio taką oto refleksją, którą i ja dzielę się z Wami…

Ostatnio zapytano mnie dlaczego gubernator Florydy Ron DeSantis, człowiek tyłu dokonań i tak świetlana postać przegrywa w sondażach prezydenckich z Trumpem? Po programie wracałem do biura i dalej o tym myślałem.

O tym, że rzecz jest głębsza niż kwestie charyzmy, czy zdolności medialnych. Rzecz jest istotą problemu jaki nęka dziś świat polityki. DeSantis jest człowiekiem czynu. Łączy w sobie tradycyjną szkołę polityki gdzie lider rozliczany jest ze skuteczności, z konserwatywną wersją wojny kulturowej. Wierzy, że polityka jest pochodną kultury, a tą kształtują instytucje. Instytucje, które konserwatyści stracili w długim marszu progresywnych Gramscistów i teraz, żeby przywrócić światu wartości, rozsądek i normalność, muszą je odzyskać. Inaczej pozostaniemy zakładnikami lewicowej kontr-kultury i nigdy nie odzyskamy politycznej kontroli.

To jest przesłanie DeSantisa i powinno być dziś przesłaniem każdego konserwatywnego środowiska. Niestety nie jest, bo konserwatyzm porwały postaci jak Trump, dla którego polityka jest celem ostatecznym. Kultura i instytucje są warte tyle ile można dzięki nim zdobyć politycznej kontroli. Nawet jeżeli po drodze zostaną zdeptane.

DeSantis wierzy, że czynami można przekonać wyborców do wartości, pokazać im drogę do naprawy swojego otoczenia i idzyskania kontroli nad własnym życiem. Trump przeciwnie, dla niego im większy uda się wprowadzić chaos, zaszczepić w ludziach poczucie niepewności, braku kontroli nad własnym otoczeniem, tym bardziej będą potrzebowali człowieka takiego jak on – kogoś kto da im poczucie przynależności do mitycznej społeczności poszukujących jednego źródła prawdy. Tajemnej wspólnoty na czele której stoi ojcowska figura, geniusz, który przejrzał świat.

Trump jest nowym gatunkiem na prawicy, ale nie jest czymś nowym w polityce. Jest lustrzanym odbiciem rewolucyjnych socjalistów-orientalistów Foulcaulta czy Edwarda Saida. Przejął ich metody destrukcjonizmu słowa i relatywizmu wartości żeby móc kontroliwać narrację a z nią politykę . Po drodze niszczy kulturę i wartości składające się na tradycyjną społeczną architekturę. Ale jak progresiści skutecznie przejmuje władze.

To dlatego lewica tak bardzo się go boi. Dlatego też tak bardzo lewica boi się Kaczyńskiego czy Orbana, bo odkryli ich tajemnice. Ale też dlatego tak bezradni wobec nich są tradycyjni konserwatyści jak DeSantis. Media społecznościowe dały Trumpistom narzędzia, ale to nie one zmieniły politykę, ona zawsze tu była przynajmniej od 100 lat kiedy ruszył Długi Marsz Gramsciego z cała postmodernistyczną narracją.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.