Piotr Koj

Blog

Dobra i zła wiadomość

8 lutego 2013
Możliwość komentowania Dobra i zła wiadomość została wyłączona

To dobra wiadomość – Elektrociepłownia Szombierki została przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Warto przy okazji przypomnieć, że starania o zlokalizowanie w nim Śląskiego Centrum Nauki podjąłem już w 2011 roku.

Teraz wiadomość zła. Wracam bowiem do zagrożeń spowodowanych szkodami górniczymi w Karbiu. Stan niektórych budynków w okolicy ulicy Pocztowej nie jest najlepszy. Dotyczy to zwłaszcza ulicy Racławickiej i budynków o numerach: 2, 28 i 30, w których mieszka 65 lokatorów. A teraz oddam głos przedstawicielowi Biura Prasowego UM: Stan techniczny budynków spowodowany jest zarówno ich wiekiem, jak i szkodami górniczymi. Jeśli chodzi o budynki przy ul. Racławickiej 2 i 28, to została zawarta ugoda z KWK Bobrek  o naprawienie szkody spowodowanej ruchem zakładu górniczego. Budynek przy Racławickiej 30, zamieszkały przez 14 lokatorów, zostanie wyburzony. Czemu o tym piszę? Otóż tydzień wcześniej, na łamach tego samego tygodnika przedstawicielka tego samego biura powiedziała: Stan niektórych nie jest zadowalający, ale wynika to z ich wieku i zużycia, a nie szkód górniczych. Jakbym słyszał rzecznika Kompanii Węglowej… No cóż, dla niektórych przebywanie w jednym pokoju z nadrzecznikiem Grzesikiem jest zaraźliwe. Dobrze, że nie jest to jeszcze epidemia.

Niestety w najbliższym czasie podobne problemy wystąpią zapewne w Miechowicach, oby też nie w Śródmieściu. Takie są efekty wydobycia węgla pod Bytomiem.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.