Piotr Koj

Blog

Dramatyczna sytuacja na Kubie

17 lipca 2021
Możliwość komentowania Dramatyczna sytuacja na Kubie została wyłączona
Największe od 30 lat protesty społeczne mają miejsce na Kubie. Zostały wywołane dramatyczną sytuacją ekonomiczną mieszkańców wyspy. Ludzie wyszli na ulice domagając się pomocy żywnościowej i niezbędnych lekarstw, także do walki z koronawirusem.

Sytuacja jest niepokojąca. Władze zaostrzają represje. Ludzie są zwalniani z pracy, rośnie liczba uwięzionych. Wskazuje na to ks. Jean Pichon, który od trzynastu lat wraz z innymi kapłanami z francuskiej Wspólnoty św. Marcina prowadzi jedyną katolicką parafię w stutysięcznym mieście Placetas.

Sytuacja jest niepokojąca w tym sensie, że nie wiadomo, co będzie dalej. Wiele osób zostało uwięzionych, więcej niż podaje się w mediach. Od ubiegłej niedzieli policja przychodzi po ludzi do ich mieszkań i zabiera do aresztu. Wszystkim, którzy uczestniczą w manifestacjach grozi, że stracą pracę. Władze wyrzucają z pracy nauczycieli, ludzi, którzy pracują w kulturze. Wyrzuceni na bruk, nie mają z czego żyć. Prezydent nawołuje do jedności, ale widzimy, że rzeczywistość temu przeczy. Reżim się boi. My też otrzymaliśmy pogróżki ze strony partii, abyśmy nie mówili za dużo. A zatem widać, że się boją, że sami nie wiedzą, co będzie dalej. I nas to też niepokoi, bo panuje atmosfera przemocy, która może eksplodować. Ale niestety w obliczu sytuacji, która trwa już od tak wielu lat, w pewnym momencie trzeba wznieść się ponad lęk, nawet jeśli będzie to kosztować, nawet jeśli będzie to ciężkie, trzeba, aby coś się zmieniło.

https://www.gosc.pl/doc/6982703.Ks-Pichon-Zycie-na-Kubie-stalo-sie-kalwaria-ludzie-chca-zmian

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2021-07/protesty-na-kubie-wsrod-ofiar-ksieza-i-katolicy-swieccy.html

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.