Piotr Koj

Blog

Dworcowa do zmiany

5 października 2020
Możliwość komentowania Dworcowa do zmiany została wyłączona

Bez wątpienia są to bardzo potrzebne i ważne spotkania. Mam na myśli wczorajsze konsultacje dla mieszkańców rewitalizacji ulicy mieszkańców. Planowane zmiany przedstawił Grzegorz Pronobis z Pronobis Studia, projektanta przygotowywanej rewitalizacji.  Zwrócił uwagę zaplanowane pasy funkcjonalne, fale zieleni, ścieżkę dla osób niewidomych i niedowidzących, ławki przyjazne seniorom (oparcia), propozycje modułów gastronomicznych i zminimalizowania ruchu samochodowego, miejsce animacji na placu Wolskiego, zastąpienie parasoli markizami. Przypomniano, że pieniądze muszą być wydane do 2022 roku, stąd też planowany jest przetarg warunkowy w I półroczu 2021 roku. Inwestycja ma pochłonąć 20 milionów złotych, rewitalizując ulicę Dworcową plus 11 kamienic, ulica Zaułek plus 2 kamienice (na część drogową przeznaczono 10 milionów złotych).

Jakie uwagi wnieśli mieszkańcy? Zaproponowano wyłączenie ulicy z ruchu samochodowego, zwrócono uwagę na niski budżet i brak odniesień do historycznej funkcji ulicy. Pytano czy  inni architekci brali udział w konsultacjach. Nieustannym problemem są kosze na śmieci (porządek na ulicy) i kwestia toalet (mają być udostępnianie przez lokale).

Dobrze, że przy tej okazji dojdzie do prac w sieci wodociągowej (koszt BPK) i gazowej (koszt PGNiG). Zła wiadomość, że nie uda się uporządkować wszystkich sieci. Zagrożeniem są między innymi płytkie sieci Taurona, sieci niezidentyfikowane do tej pory.

Mam nadzieję, że miasto przeprowadzi do tego czasu projekt uchwały porządkującej ład przestrzenny miasta, bo rzuca się w oczy brzydota reklamowa np. potykacze i nieład przestrzenny. Kluczowa będzie koordynacja wszystkich prac ze względu na ich charakter oraz napięty harmonogram.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.