Piotr Koj

Blog

Dyskusja z przełomu roku. Co z niej wynika?

6 stycznia 2019
Możliwość komentowania Dyskusja z przełomu roku. Co z niej wynika? została wyłączona

Na koniec roku, sprowokowałem dyskusję na FB w temacie planowanej inwestycji tramwajowej o której pisał między innymi bytom.naszemiasto.pl. Przypomnę założenia projektu: – Chcemy połączyć tor na ul. Powstańców Warszawskich poprzez plac Wolskiego z ulicą Jagiellońską. Oczywiście, pozostanie dotychczasowa linia na ul. Moniuszki, która łączy ul. Powstańców Warszawskich z placem Sikorskiego – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich SA.

Temat był na tyle interesujący, że doczekał się ożywionej dyskusji. Dlaczego o tym pisze? Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że zarówno zwolennicy tego projektu, jak i jego przeciwnicy, w toczącej się dyskusji, pisali o planach i swojej ich ocenie. Wynikało to przede wszystkim ze stopnia zainteresowania tematem. Częściej za projektem opowiadali się zagorzali zwolennicy komunikacji publicznej, przeciw  osoby które nie są jej przeciwne, lecz nie są przekonane, że to najlepsza inwestycja w publiczny transport. Jednak i jedni i drudzy mówili o przypuszczeniach. I teraz przechodzę do istoty tego felietonu. Mamy wielomilionową inwestycje, planowaną od lat. Inwestycje, która zmieni układ komunikacyjny miasta. A rozmawiamy o niej na podstawie informacji prasowych. Nie znam żadnych danych, a już tym bardziej opracowań, badań, kosztorysów, które mogłyby spowodować, aby dyskusja na ten temat mogła mieć charakter inny, niż czysta publicystyka emocjonalna, nawet oparta o doświadczenia jej uczestników i wzory z innych miast.

Czekam więc z niecierpliwością, ale też oczekuje, że dokumenty w tym temacie zostaną bytomianom udostępnione, bo nie biorę poważnie opinii, że jest to temat, na który mieszkańcy nie powinni się wypowiadać…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.