Piotr Koj

Blog

Dzień bez samochodu

23 września 2020
Możliwość komentowania Dzień bez samochodu została wyłączona

Ograniczanie ruchu samochodowego w mieście ma podobnie tylu gorących zwolenników, co przeciwników. Pierwsi z nich twierdzą, że miasto nie jest w stanie pomieścić samochodów wszystkich mieszkańców, którzy chcą przemieszczać się w taki sposób, a obecność indywidualnych pojazdów ma opłakane skutki dla bezpieczeństwa i jakości życia w mieszkańców. Ich adwersarze wskazują na brak alternatyw i sprzeciwiają się ograniczaniu dowolności wyboru środka transportu.

Wyobraź sobie miasto, gdzie w trosce o czyste powietrze ulicami nie jeżdżą prywatne samochody. Gdzie system komunikacji miejskiej jest bardzo rozbudowany i przyjazny dla mieszkańców. Czy to mrzonki? Nie, to Helsinki za parę lat!

Północne kraje generalnie są w awangardzie: przodują pod względem równości płci, odzysku odpadów, eliminacji nierówności społecznych. A teraz właśnie na północy postanowiono udowodnić światu, że jest możliwe życie w mieście wolnym od korków i zanieczyszczonego powietrza. Władze fińskich Helsinek zadecydowały bowiem, że w 2025 roku zacznie obowiązywać zakaz używania samochodów prywatnych w ruchu ulicznym. Co wcale nie oznacza, że Finowie będą skazani na poruszanie się na piechotę.

Na pomysł wpadła Sonja Heikkilä, 26-letnia inżynierka transportu pochodząca ze stolicy Finlandii. Swoją nowatorską ideę opisała w pracy magisterskiej: chcąc pokazać jak wpłynie ona na życie przeciętnego mieszkańca Helsinek, za przykład wzięła zwykłego 34-latka, żonatego ojca dwójki małych dzieci, który potrzebuje na co dzień samochodu, by dojechać do pracy, zawieźć maluchy do przedszkola i szkoły, zrobić duże zakupy w tygodniu, a w weekend dojechać z całą rodziną do centrów rozrywki i rekreacji. Według wizji Sonji Heikkilä, rezygnując z używania auta, będzie on mógł w każdej chwili wezwać przy pomocy aplikacji w telefonie transferowy minibus, dopasowany do potrzeb użytkownika pod względem ceny. Oprócz tego mieszkańcy Helsinek mogliby się poruszać rowerami miejskimi lub korzystać z platformy transportowej, która układa trasę w taki sposób, by dowieźć do miejsca docelowego jak najwięcej chętnych. Opisany w pracy magisterskiej pomysł spodobał się władzom Helsinek i one podjęły już kroki do realizacji tej wizji.

Stolica Finlandii postawi też na rozbudowę metra. Chociaż już teraz mieszkańcy nie mają powodów do narzekań – Helsinki posiadają najlepiej rozbudowany system komunikacji miejskiej w Europie. Do dyspozycji jest metro, szybka kolejka miejska, tramwaje i autobusy, które są doskonale zsynchronizowane i dojeżdżają w każdy punkt na mapie miasta.

Tak więc dzień bez samochodu się zbliża, wprawdzie nie w Bytomiu, na Śląsku i w Polsce, ale jednak…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.