Piotr Koj

Blog

Dzień Pacjenta w Śpiączce

18 kwietnia 2023
Możliwość komentowania Dzień Pacjenta w Śpiączce została wyłączona

W 2000 roku świat Ewy Błaszczyk dwukrotnie się zatrzymał. I to wcale nie tak, żeby odpocząć, ochłonąć i potem ruszyć ze zdwojoną siłą. On dwukrotnie stanął i już nigdy więcej nie dogonił tego, co było. Wszystko zaczęło się pod koniec stycznia, kiedy Ewa wraz ze swoim mężem Jackiem wybrali się w odwiedziny do znajomych. Jacek nagle zasłabł, osunął się na ziemię. Szybko został transportowany do szpitala, gdzie okazało się, że przyczyną omdlenia był tętniak i rozwarstwienie aorty. Lekarze bali się podjąć operacji, jednak znalazł się zespół, który zdecydował się chwycić za skalpel. Jacek przewidywał, że to nie może się udać i niestety miał rację.

Operacja nie powiodła się – 2 lutego 2000 r. Jacek Janczarski zmarł. Zostawił żonę Ewę i dwoje dzieci – bliźniaczki: Olę i Mariannę. Kiedy można było przypuszczać, że to, co najgorsze już minęło, że nic gorszego nie może się już wydarzyć, los szybko odpowiedział. W sto dni od śmierci męża, Ewa stanęła wobec innej, z pozoru niegroźnej sytuacji…Córki Ewy przeziębiły się. Chciały wziąć tabletkę i wtedy nagle Ola zaczęła się dusić.

Kiedy lekarze badali Olę, kiedy była jeszcze jakakolwiek nadzieja, dziewczynka kilkakrotnie krzyczała “mama”.  Ewa już nigdy więcej nie usłyszała głosu swojej córki. Lekarze nie mieli nadziei, że dziewczynka przeżyje, a nawet jeśli to mieli świadomość, że nigdy nie odzyska pełnej sprawności. Tak też niestety się stało. Ola zapadła w śpiączkę i od ponad 20 lat właściwie nie ma z nią kontaktu.

Kiedy Ewa minimalnie doszła do siebie po tej strasznej tragedii, dotarło do niej, że na oddziale, na którym Ola przebywa, jest wiele dzieci, z którymi rodzice stracili kontakt. Jest także wiele dorosłych, którzy od lat nie wybudzili się ze śpiączki. Wtedy aktorka zrozumiała, że problem jest naprawdę rozległy, że nie ma dla takich osób, rodzin pomocy. Tak też zrodził się w jej głowie pewien pomysł.

W 2002 r. wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem założyła fundację “Akogo?”, która ma na celu wspieranie dzieci po ciężkich urazach neurologicznych. Najważniejszym założeniem fundacji było wybudowanie kliniki, która zapewniłaby dzieciom miejsce do rehabilitacji. Klinikę udało się uruchomić w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Pod koniec lutego 2023 roku otwarto klinikę dla dorosłych w Warszawie.

kw/RMF24/Stacja7

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.