Dzień Pamięci Tragedii Śląskiej. Kolejna rocznica. Czy to potrzebne? Oczywiście!! Żyjemy, w tak bardzo zagonionych czasach, że trudno w nich, o chwile pamięci i refleksji. A przecież żyjąc tu na Górnym Śląsku, musimy wiedzieć kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy, jaka była nasza historia. To może nas jednoczyć, nie tylko wokół spraw minionych, ale też tych bieżących. To ważny dzień dla każdego Ślązaka, bo właśnie tu budujemy naszą śląską wspólnotę i hartujemy naszą śląską tożsamość.
Dla przypomnienia, Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i nowych włądz polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Skala tych działań była porażająca.
Wiemy to także my, bytomianie, a zwłaszcza mieszkańcy Miechowic, którzy przeżyli swoją TRAGEDIĘ, Armia Czerwona zamordowała 380 osób, do dzisiaj zidentyfikowano tylko 230.