Piotr Koj

Blog

Egzamin ze strajkiem w tle

10 kwietnia 2019
Możliwość komentowania Egzamin ze strajkiem w tle została wyłączona

Moja córka przystępuje dzisiaj do egzaminu gimnazjalnego. I choć szkoła do której uczęszcza nie strajkuje, ostatnie dni i tygodnie były dla niej bardzo stresujące. W rozmowach często pojawiało się pytanie czy egzamin się odbędzie? A jeśli w innych szkołach się nie odbędzie to jaki to będzie miało wpływ na mój (jej) egzamin? A co z naborem do szkół ponadgimnazjalnych? A czy egzaminy mogą być unieważnione?

Sądzę, że tak reaguje większość gimnazjalistów, ale także uczniów klas VIII Szkół Podstawowych i maturzystów oraz ich rodziców, dziadków. Tych pytań jest zresztą znacznie więcej.

Czy to co się dzieje, odbywa się w imię walki o szkołę, w której wszyscy będziemy się dobrze czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia. Potraktujemy ten czas jako lekcję, jak ubiegać się o prawa swoje i innych, jak napisał Broniarz do uczniów??? Oczywiście że nie! Jaka jest przyczyna strajku?

Oczywiście chodzi o podwyżki płac. I to jest postulat pod którym podpisują się wszyscy nauczycieli, zarówno strajkujący, jak i niestrajkujący. Ale przy tej okazji, niemała grupa osób che zbić kapitał polityczny.

Pojawiło się na ten temat wiele ocen, ja zacytuję Łukasza Warzechę: Gdy Adam Bielan oskarża Broniarza, że ten uknuł plan strajku już dawno temu wspólnie z Grzegorzem Schetyną, nie ma może dosłownie racji, ale przecież pokazuje oczywisty mechanizm: nauczycielski protest nieprzypadkowo odbywa się w roku wyborczym i całkiem oczywiste jest, że stanowi dla rządzących ogromny problem – a więc pomaga opozycji. Broniarz staje się sojusznikiem Schetyny, przynajmniej – jak to się mądrze mówi – funkcjonalnym.

Pamiętać też trzeba, że sam Broniarz gra tu we własną, prywatną grę. Jest jednym z najdłużej grzejących stołek zawodowych związkowców w Polsce – Piotr Duda to przy nim szczawik pod względem stażu. Szef ZNP kieruje związkiem od 21 lat, a że to bardzo przyjemna robota, na pewno chciałby swoją misję kontynuować.

No i tak się składa, że w tym roku wypadają akurat, oprócz wyborów do PE oraz polskiego parlamentu, wybory władz ZNP. Jasne zatem, że Broniarz bije się też o swoją pozycję. Tak jak Dudzie w ubiegłym roku w ponownym wyborze pomogło wywalczenie zakazu handlu w niedzielę, tak Broniarz liczy, że pomoże mu wywalczenie podwyżek dla nauczycieli.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.