Piotr Koj

Blog

Ekologizm, ekoterroryzm?

26 grudnia 2019
Możliwość komentowania Ekologizm, ekoterroryzm? została wyłączona

Gównoburza, to takie nowe określenie, które (o zgrozo!) spodobało mi się, zwłaszcza dla określania zachowań, jakie mają miejsce w cyberprzestrzeni. Któż to tę burzę spowodował? Ano główny winowajca ostatnich dni, tygodni, miesięcy JE metropolita krakowski, arcybiskup Jędraszewski. A cóż to za obrazoburcze teorie tym razem wygłosił? Tym razem śmiał wypowiedzieć następujące słowa, na zadane mu pytanie: Czy “ekologizm”, trend, który jest tak mocno promowany stoi w sprzeczności z nauką Kościoła Katolickiego? Skwituję to krótko: powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańśką, bez której my – Europejczycy nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci. To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki (red. Greta Thunberg), to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę. To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Naraz wszystko się kwestionuje czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga – stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka.   

Wszystkie ruchy lewicowe to jedna wielka inżynieria, próba przekształcenia człowieka i świata na swoją modłę. Realizm filozoficzny czy chrześcijański polega na tym, że my próbujemy odczytać ten świat. Pytamy o pochodzenie, odczytujemy tajemnice. Ideologia polega natomiast na tym, że są pewne idee, mniej lub bardziej oderwane od rzeczywistości, i siłą próbuje się je wprowadzać w życie ludzi, nie patrząc na koszty. Takim eksperymentem był niewątpliwie komunizm. Niekoniecznie trzeba w ideologii zabijać ludzi fizycznie, ale na pewno dziś próbuje się wyzbyć z nas tego, co decyduje o człowieczeństwie – tłumaczył dalej.

Metropolita krakowski wskazał, że jest wiele zła, które wpisano w kulturę Zachodu, zwłaszcza od XVII wieku, kiedy od czasów Kartezjuesza “mamy wielkie napięcie pomiędzy człowiekiem a przedmiotem”: Właśnie wtedy uważano, że świat jest przedmiotem, który można bezkarnie wykorzystywać, szczególnie do doraźnych celów, m.in. bogacenia się. Robiono gwałt na naturze ludzkiej z wszystkimi kosztami, które się z tym wiążą. Różne problemy ekonomiczne, występujące do dziś, są przejawem czegoś, co domagałoby się głębokiego nawrócenia. 

Cały wywiad można zobaczyć i ocenić https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=HIvxDVurf5Y&feature=emb_title

Powiem tak, jak zawsze wyrwano słowa arcybiskupa z kontekstu. Po drugie, też jestem zdania, że z Grety Thunberg zrobiono coś w rodzaju wyroczni. Po trzecie jestem zwolennikiem daleko idącej dbałości o naszą przyrodę, o klimat, ale nie uważam, aby w tym temacie były jakieś prawdy objawione, z którymi nie można polemizować. Wiem, temat bardzo niewygodny, wchodzący w zakres tak zwanej poprawności politycznej, zawłaszczony w dużej mierze przez lewicę. Niestety, prawica dała sobie w tym temacie narzucić narrację, a szkoda, bo brakuje głosu rozsądku, dominuje nieustanna histeria w tym temacie.

Pozdrawiam poświątecznie :-)

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.