Piotr Koj

Blog

Ekologizm

1 lutego 2020
Możliwość komentowania Ekologizm została wyłączona

Pamiętam oburzonych na słowa abp Jędraszewskiego, zresztą jak zawsze wyrwane przez większość z kontekstu. Powiedział on: Realizm filozoficzny, ale także chrześcijański polega na tym, że my próbujemy odczytać ten świat. Pytamy o pochodzenie, odczytujemy tajemnice. Ideologia polega natomiast na tym, że są pewne idee, mniej lub bardziej oderwane od rzeczywistości, i siłą próbuje się je wprowadzać w życie ludzi, nie patrząc na koszty. Takim eksperymentem był niewątpliwie komunizm, który budował świetlane jutro i uważał, że nie ma problemu, aby na ołtarzu przyszłego szczęścia ludzkości ofiarować dziesiątki milionów ludzkich istnień. Następnie dodał: Różne problemy ekologiczne, które dzisiaj występują są niewątpliwie przejawem czegoś, co domagałoby się jakiegoś głębokiego nawrócenia, aby uszanować to boże dzieło, które nam dał pan Bóg. Nie jest to jednak zaraz związane z tym, aby ulegać tym ruchom ekologicznymPojawiła się jakaś nowa forma totalitaryzmu”, która nie polega na tym, że kogoś się fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje się zdegradować.

Do tematu ideologizacji życia, w tym debaty publicznej, odnióśł się także Jean-Paul OURY, jeden z czołowych francuskich ekspertów komunikacji strategicznej, konsultant strategii korporacyjnych i nowych mediów., doktor historii nauk i technologii.  Napisał: Rozliczne batalie toczone od kilku już miesięcy w internecie (a zwłaszcza na Twitterze) dobitnie świadczą o tym, że ekologizm – rozumiany jako ideologia polityczna – z każdym dniem zdobywa coraz to nowe przyczółki. Dziś jednak nie chodzi już wyłącznie o ograniczenie rozwoju technologicznego, ale przede wszystkim o wpływy i o przejęcie kontroli nad obyczajowością. Każdy sposób jest dobry, w tym podważanie tak istotnych etapów w życiu człowieka, jak narodziny i śmierć . Dalej czytamy: Jak już wielokrotnie widzieliśmy, tezy ekologizmu opierają się na kolapsologii i dowodzą, w przeciwieństwie do obrońców filozofii oświeceniowej, takich jak Steven Pinker czy Richard Dawkins, że świat ma się gorzej niż kiedyś. Ci ostatni uważają za rzeczywisty sukces fakt, że średnia oczekiwana długość życia człowieka wynosi dziś ponad 71 lat, że mamy lepsze zdrowie, że lepiej zaspokajamy nasze potrzeby żywieniowe i że osoby żyjące w skrajnym ubóstwie to dziś zaledwie 10 proc. ogółu ludzkości (gdy tymczasem w 1820 roku było to 90 proc.). Jednym słowem, wszystkie wskaźniki dają powody do optymizmu. Ale dla kolapsologów, którzy opierają się na jednej tylko zmiennej – emisji dwutlenku węgla – są one ostrzeżeniem! I ten jeden tylko element układanki chcą oni przekładać na wszystkie wymiary ludzkiego życia. Oddalamy się więc od czysto naukowej wizji problemu. Cały tekst polecam na https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jean-paul-oury-przychodzenie-na-swiat-i-umieranie-w-dobie-utopii-ekologizmu/?fbclid=IwAR3d5LsxrFp7nEaCzsbDaTlG_IpMKe47XZQ09lGXCeyfEYl5nAIgLtFcg78

Po raz kolejny zwracam uwagę na “ideologizację debaty publicznej” w Polsce, Europie i na świecie. Przejawem tego, są szerzące się dzisiaj i narzucane w sposób bezwzględny poglądy różnych ideologii.  Dlatego należy bronić racjonalności myślenia i działania, a przez to godności człowieka.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.