Piotr Koj

Blog

Gazeta bytomska

31 października 2012
Możliwość komentowania Gazeta bytomska została wyłączona

Redaktor naczelny „Życia Bytomskiego” poświęcił cały swój felieton własnej konkurencji. Konkurencji informacyjnej, bo ogłoszeń „Bytomska Gazeta Miejska” – o niej mówię – nie zamieszczała. Choć ogłoszeniodawcy dzwonili bez przerwy. Za czasów mojej prezydentury „Bytomska” nie zalegała – jak twierdzi redaktor w miejscach, z których można ją było odebrać. Powiem więcej: nie miała zwrotów. Czego nie można powiedzieć o „Życiu Bytomskim”. Wystarczy sprawdzić w niedzielę w kiosku. Czy naprawdę sądzi pan, panie redaktorze, że czytelnicy „Bytomskiej” przychodzili po nią, dlatego że byli spragnieni co też propagandyści prezydenccy, których pan przy okazji w felietonie poniżył, mają do powiedzenia?
Od lat toczy się dyskusja na temat samorządowej prasy. Nie w Bytomiu oczywiście. Tu nie ma pola do dyskusji. Tu obowiązuje doktryna lokalnego tygodnika. Niestety redaktorzy na dyskusję otwarci nie byli, nie są i prawdopodobnie nie będą. To rzecz jasna problemu nie rozwiąże. Dla nich najlepiej go zagadać lub przemilczeć. Tymczasem gazety samorządowe wychodzą w większości miast. Dlaczego? Oto pytanie, na które w Bytomiu się nie odpowiada. Odpowiada tylko konkurencja. Tymczasem mieszkańcy “Bytomskiej” potrzebowali. I wiedzieli czemu. Ja wiem. Nie wiedzą tylko redaktorzy lub raczej nie przyjmowali do wiadomości. Badania jednoznacznie wskazały, że bytomianie wiedzą, gdzie szukać informacji. I ta dziedzina działalności władz samorządowych była realizowana wyjątkowo skutecznie. Okazało się, że można – bez obrażania czy zniesławiania kogokolwiek. I że to właśnie jest potrzebne.
Profesor Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, powiedział: “Samorząd ma prawo do informowania mieszkańców o swojej działalności i ma prawo do promocji miasta, regionu poprzez własne wydawnictwo.”
W końcu, rękami nowych władz, znienawidzona przez redaktorów “Bytomska” zostanie zlikwidowana. Nowa władza będzie zapewne łożyła nasze pieniądze na tygodnik. Najbardziej stracą na tym bytomianie. Będą uzależnieni od lokalnego tygodnika i jego – przykro to mówić – polityki.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.