Piotr Koj

Blog

Czytam i oczom nie wierzę: Bytom jest najmilszym miastem w Polsce – udowodnili to mieszkańcy w spektakularny sposób wygrywając plebiscyt Milki. Teraz dowiedzą się o tym kierowcy wjeżdżający do miasta – przy Drodze Krajowej nr 11 stanie pierwsza gigantyczna fioletowa tablica witająca przyjezdnych. To jakaś kompletna partyzantka! Cieszę się z wygrania plebiscytu, cieszę się, że mamy dzięki temu darmową kampanię promocyjną. Ale kto za kilka miesięcy będzie o tym pamiętał? A fioletowe “witacze” zostaną. Fioletowe jak kolor pewnej marki, ale nie kolor Bytomia. I do tego nasz herb od tygodni utytłany w czekoladzie i nie tylko, bo nowa władza pozwala na używanie herbu prawie wszędzie. A przecież herb musi być traktowany z należytą godnością, szacunkiem i powagą.

A “witacze”? Ich projekt nie jest ani estetyczny, ani atrakcyjny. A co gorsza nie komunikuje marki miasta. Nie jest spójny ani z historią i tradycją miasta, ani z zapisami strategii rozwoju, ani promocji. Ot, radosna twórczość…, nijak mająca się do logiki, o wiedzy z zakresu marketingu terytorialnego nie wspomnę…

Osobiście jestem przeciwny temu pomysłowi. Nie chcę, aby moje miasto kojarzyło się tylko z fioletem Milki, nawet najmilszym. Jeżeli, czego życzę, za miesiąc bytomianie wygrają konkurs na najbardziej uśmiechnięte miasto organizowane przez np. przez Coca-Colę, to potem zmienimy witacze na czerwone z napisem „BYTOM Najradośniejsze miasto w Polsce WITAMY!” ?

zobacz archiwum wiadomości »

Jedna odpowiedź:

  1. ~jr pisze:

    Po roku znowoz z Wwy przyjechalem do rodzinnego Bytomia. Padal deszcz i pierwsze wrazenie to atmosfera zaniedbania i zniszczenia, ktora od lat sie nie zmienia. Kilka przykladow 1. Zniszczony zegar na szkole przy ul. SIEMIRADZKIEGO. Dwie ulamane wskazowki i zatrzymany czas. Dla mnie to taki symbol zniszczenia tego miasta. 2. Budynek mojego ogolniaka tzw. Sikoraka, tez zaniedbany okna w fatalnym stanie, a piekna elewacja az kipi od brudu 4. Na wyremontowanej pływalni od lat straszy okropne grafiti, które nikomu nie przeszkadza. Ponadto brak sensownego oznakowania drogowego tzn. ani jednego znaku drogowego w centrum kierujacego na autostrade A1 czy nowa obwodnice ( a na węźle autostradowym Bytom napis Katowice kierujący ruch do Gliwic, to już jakaś monstrualna głupota) . Jedyne pozytywne wrażenia to 1) jednak Agora, która jakoś uporządkowała ten fragment miasta 2)i wiele nowowyremontowanych kamieniczek, które jednak w morzu zniszczonych budynków wyglądają trochę surrealistycznie 3) no i zupełnie fantastyczna A1 z napisem BYTOM.
    23 godz. temu przez: telefon komórkowy · Edytowany · Lubię to!