Piotr Koj

Blog

Gloria

12 kwietnia 2012
Możliwość komentowania Gloria została wyłączona

5 kwietnia ubiegłego roku spłonęło kino Gloria. Podpalacze zostali zatrzymani, niemniej modernistycznego budynku Glorii nie można było już uratować. Rozpoczął się właśnie drugi etap jego rozbiórki. Stoję na stanowisku, że Gloria, a przynajmniej bryła budynku, powinna zostać odbudowana, tak, żeby w miejscu rozbiórki nie pozostał pusty, niezagospodarowany plac. Robię wszystko w tym kierunku, jednak decyzja, co dalej stanie się z miejscem po kinie Gloria, zależy od wielu czynników. Zgodę na odbudowę musi wyrazić wspólnota mieszkaniowa, w której gmina ma udział. Czekamy też na doprecyzowanie ofertowej propozycji Instytucji Filmowej „Silesia-Film”, która niejednokrotnie deklarowała chęć prowadzenia tam działalności statutowej. 1 grudnia 2011 roku wspólnota mieszkaniowa, w której udział ma gmina Bytom, podjęła uchwałę w sprawie wykonania projektu oraz rozbiórki wyłączonego z użytkowania wypalonego zabudowania części niższej budynku po byłym kinie Gloria. Wspólnota upoważniła także zarządcę budynku, którym jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, do wyłonienia wykonawcy rozbiórki kina.

Szacunkowy koszt rozbiórki to ok. 400 tysięcy złotych. Jej projekt pochłonął ponad 18500 zł i został sfinansowany z odsetek z wypłaconego odszkodowania. Niemniej po pożarze wspólnota mieszkaniowa w ramach odszkodowania otrzymała ok. 1 mln 750 tys. złotych odszkodowania.

Po odjęciu kosztów rozbiórki zostanie suma, którą można byłoby przeznaczyć na odbudowę bryły kina Gloria. Niemniej dysponentem tych pieniędzy jest wspólnota mieszkaniowa i to ona musi podjąć decyzję, na co je przeznaczyć. Prace rozbiórkowe zakończą się 15 czerwca tego roku.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.