Piotr Koj

Blog

Gloria

23 marca 2012
1 odpowiedź

Bytomski.pl może oczywiście angażować się w referendum na rzecz skrócenia kadencji samorządu, nie powinno to jednak utrudniać obiektywnej oceny sytuacji.

Tak jednak dzieje się z interpretacją zdarzeń powiązanych z dawnym kinem Gloria. Z jednej strony „gloryfikuje” działania podejmowane przez grupę osób, w tym ówczesnego dyrektora BCK: Do podpalenia doszło w chwili, gdy Bytomskie Centrum Kultury, zarządzające wówczas Glorią, miało już niemal gotowy projekt modernizacji obiektu i wprowadzało do niego ostatnie poprawki. Ja jednak nigdy nie miałem szansy zapoznać się z gotowym projektem, nigdy też nie poznałem efektów innych działań osób związanych np. z fundacją. Z drugiej strony pokazuje rzekomą nieudolność „władz”, co sugeruje między innymi napis na zdjęciu będącym ilustracją do tekstu: Miasto inkasuje odszkodowanie za spalone kino Gloria…. Miasto nie kasuje żadnego odszkodowania!! Tak jak kłamliwa jest podkreślona część informacji: „Straty spowodowane pożarem wyceniono na 4,6 mln złotych. Choć budynek był ubezpieczony, miejscy urzędnicy wynegocjowali odszkodowanie pokrywające zaledwie 1/3 szkód, ok. 1,7 mln zł. Za 700 tys. zł ma zostać przeprowadzona rozbiórka, przeznaczenie reszty pieniędzy nie zostało nam wyjaśnione”. Czy tak trudno zrozumieć, że budynek był administrowany przez zarządcę, którym nie była gmina, ani żadna spółka gminna!!! Nikt z bytomskich urzędników nie negocjował odszkodowania. Choć oczywiście byliśmy żywotnie zainteresowani prowadzonymi przez zarządcę działaniami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że 25 stycznia br. wystosowałem do dyrektora „Silesia-Film” Mariusza Wróbla pismo z propozycją rozważenia możliwości zagospodarowania całości lub części powierzchni (po odbudowie) na cele związane z prowadzoną działalnością. Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi, a po miesiącu oczekiwań, przygotowana została oferta inwestycyjna, która zachęca do złożenia oferty celem kontynuacji działalności kulturalnej (w tym kinowej).

zobacz archiwum wiadomości »

Jedna odpowiedź:

  1. prokultura@onet.eu pisze:

    Pan Prezydent raczy się mijać z prawdą. Zarówno co do rzekomej niemożności zerknięcia w projekty jak i co do rzekomego braku odpowiedzi na propozycję współpracy. Otóż Pańska zastępczyni w Pańskim imieniu wystosowała dużo wcześniej przed Panem dokładnie takim samym pytaniem pismo (w wersji rozszerzonej nawet) na przełomie listopada ubiegłego roku (nr sygn.KK.033.9.2011). Udzieliłem na nie odpowiedzi 12 grudnia, gdzie przedstawiłem Pani Prezydent 3 warianty wykorzystania odbudowanego kina oraz zasady ewentualnej współpracy. Pańskie pismo z 25 stycznia tego roku proszące o to samo, co w listopadzie, potraktowałem po prostu jako kolejny przejaw gry w ciuciubabkę z Pańskiej strony (rozumiem, że wcześniejsza korespondencja oraz moja propozycja pomocy złożona jeszcze w lipcu ubiegłego roku nie podlega Pańskiemu komentarzowi).Ponieważ Pańskie posty na blogu mają znamiona wypowiedzi publicznej, wkrótce odniosę się szczegółowo do tych informacji na blogu kina Gloria, gdzie opublikuję całą korespondencję i glosy do niej. Myślę, że jej lektura pozwoli zainteresowanym na naprawdę OBIEKTYWNE spojrzenie, skoro już Pan Prezydent do obiektywizmu nawiązał. Mariusz Wróbel.PS. Do tego czasu zachęcam Pana Prezydenta serdecznie do lektury bloga kina Gloria, jeśli jest Pan “żywotnie zainteresowany”, co do momentu pożaru udało się ludziom fundacji zrobić dla tego kina.