Piotr Koj

Blog

Głos rozsądku, tylko czy ktoś go wysłucha?

30 marca 2023
Możliwość komentowania Głos rozsądku, tylko czy ktoś go wysłucha? została wyłączona

Głosy i wezwania do podjęcia kroków w celu regulacji sztucznej inteligencji – tak na poziomie użytkownika, jak i rozwoju projektów są bardzo liczne. Historią sięgają one właściwie latami przed boomem, który nastąpił pod koniec zeszłego roku.

Jedną z osób, która nie tylko wzywa do podjęcia kroków wobec SI, ale niekiedy wręcz wyraża antypatię do obecnego kierunku i trendów w rozwoju sztucznej inteligencji jest Elon Musk. Miliarder na swoim koncie ma doświadczenia z SI, bowiem jest jednym z ojców założyciel OpenAI oraz jest gospodarzem dorocznego Tesla AI Day, corocznego pokazu osiągnięć Tesli w dziedzinie sztucznej inteligencji. Same Tesle są również zależne od SI.

Teraz, w obliczu tych wszystkich wydarzeń, organizacja non-profit Future of Life Institute wystosowała list otwaty do wszystkich jednostek badawczych zajmujących się sztuczną inteligencją, a konkretnie modelami o potencjalnie większym niż GPT-4, do zaprzestania badań na 6 miesięcy. Pod listem podpisali się m.in. Elon Musk, współzałożyciel Apple Steve Wozniak, badacze SI i uczenia maszynowego z całego świata czy pracownicy DeepMind.

Autorzy wezwanie do wstrzymania prac motywują nieprzewidywalnością zagrożeń związanych z rozwojem potężnych modeli sztucznej inteligencji oraz potencjalnych skutków niekontrolowanych prac badawczych. Jako argument przytaczają m.in. niedawną wypowiedź Sama Altmana dotyczącą rozwoju silnej sztucznej inteligencji.

Warto też przypomnieć, że Chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa, o czym informował między innymi belgijski dziennik “La Libre”.​ Jak przekazała żona zmarłego, jej mąż po rozmowach z chatbotem uznał, że jego śmierć pomoże ocalić ludzkość.

https://spidersweb.pl/2023/03/elon-musk-future-of-life-institute-list-otwarty.html

A tak przy okazji… ChatGPT, podobnie jak inne programy tego rodzaju, powinien być „ideologicznie” neutralny, to znaczy nie narzucać użytkownikowi swojego światopoglądu. Sztuczna inteligencja jest w końcu sztuczna: niech wykonuje po prostu zlecone zadania. Okazuje się jednak, że gdy ma zostać zaprzęgnięta do pracy związanej z obszarem religii, wykazuje zdecydowany przechył w kierunku liberalnym!

https://pch24.pl/zapytalismy-chatgpt-o-tematy-koscielne-i-moralne-jego-odpowiedzi-szokujace/?utm_content=buffer59962&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.