Piotr Koj

Blog

Good news

17 kwietnia 2018
Możliwość komentowania Good news została wyłączona

Bardzo cieszę się z tych momentów, kiedy duma z mojego miasta mnie rozpiera. Oczywiście dumny z Bytomia jestem nieustannie, choć nie ukrywam, że na poziom tej dumy wpływa aktualna sytuacja Bytomia. Najczęściej znaczący przyrost tej dumy odbywa się za sprawą bytomian i to cieszy najbardziej.

Dzisiaj stało się tak dwa razy. Pierwszy raz, kiedy dotarła do mnie informacja, że bytomianka z urodzenia  Martyna Majok została laureatką prestiżowej nagrody Pulitzera. Pisarka została wyróżniona w kategorii “Dramat”, za sztukę “Cost of living”. Martyna wyjechała z rodzicami do USA i tam odnosi sukcesy. Ukończyła wydział dramatu na Yale University i jest autorką kilkunastu sztuk. Zdobyła już wiele nagród i wyróżnień. Moi bohaterowie czegoś chcą, do czegoś dążą. Nie są ofiarami, nie są odpychający. Ich marzenia są wielkie, ale żyjemy w takim świecie, że otoczenie nie pozwala, żeby się spełniły. Nawet jednak, kiedy jest bardzo ciężko, nie brak nadziei. Czasem dochodzi do tragedii, ale zawsze jest gdzieś optymizm. Nie wydumany, ale ciężko zapracowany – powiedziała Majok w rozmowie z PAP.

Tyle informacji zza oceanu. Równie dumny jestem z Klaudiusza Górala, bytomianina. Czyżby kolejna nagroda? Jak najbardziej byłaby zasłużona za obywatelską postawę, za przywrócenie wiary w bytomian. Oddaje głos  Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – SGKW Bytom Szok i niedowierzanie! Tak można nazwać to co nas spotkało kilkanaście minut temu. W poprzednim poście dotyczącym zniszczenia przez nieznanych sprawców murku przy przystanku Bytom Wąskotorowy, Pan Klaudiusz napisał, że jedną z przyczyn przewrócenia się naszej ceglanej konstrukcji mogło być niezbyt staranne wykonanie jej przez nas. Nie zaprzeczamy, bowiem mogło być i tak. Pan Klaudiusz otrzymał kilka niepochlebnych odpowiedzi na swój komentarz. Ktoś inny pewnie zacząłby się rzucać, odpowiadać opryskliwie itd. A Pan Klaudiusz robił coś całkiem innego – po prostu (!) wymurował powyższy murek od nowa! Nigdy jeszcze z czymś takim nie spotkaliśmy się! Okazuje się, że nie zawsze osoba krytykująca naszą robotę robi to tylko dla samej krytyki. Krytykować i pokazać jak daną pracę wykonuje się prawidłowo – to jest mistrzostwo!  Także ja dziękuję i gratuluję, bo takich postaw nam bardzo brakuje. 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.