Piotr Koj

Blog

Gratulacje

7 lipca 2022
Możliwość komentowania Gratulacje została wyłączona

Z serca płynące gratulacje dla mieszkańców Wspólnoty Szymanowskiego 2, ich zarządcy w osobie prezesa Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Marka Stalmacha, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Łukasza Konarzewskiego oraz dla miasta Bytom, za rewitalizację tej perły bytomskiego modernizmu.

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że bryła domu składa się z wielu zachodzących na siebie sześcianów, a w tylnej części występują też elementy zaokrąglone. To dzięku projektowi Herberta Hettera, który zrealizowano w 1931 roku. Jest to klasyczny przykład wczesnego modernizmu z pozostałościami po okresie art déco  i ekspresjonizmu. Tylko z kronikarskiego obowiązku przypomnę, że zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu, funkcjonowało tam kino. Największą sławę przyniosło to funkcjonujące pod nazwą GLORIA.

Kto z nas nie spędził tam wielu godzin na emocjach, jakie dostarczały nam produkcje światowe i rodzime, czy też projekty typu “Filmostrada”.  Pożar zniweczył marzenia o rozwoju tego miejsca jako kina studyjnego (i nie tylko).

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.