Piotr Koj

Blog

Grillowanie

16 stycznia 2020
Możliwość komentowania Grillowanie została wyłączona

PE przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE i Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Jaki to piękny przykład nowomowy brukselskiej. W rezolucji znalazło się stwierdzenie: Parlament Europejski wzywa państwa członkowskie do respektowania zasady pierwszeństwa prawa UE. Część komentatorów zwraca uwagę, że rezolucja PE nie pozostawia już złudzeń co do tworu jakim jest Unia Europejska. Prawo unijne ponad prawem krajowym oznacza, że UE jest państwem, a nie sojuszem suwerennych państw. Jest to jednak państwo, w którym nauczono ludzi, że ich dobrobyt zależy od rozdzielanych centralnie dotacji, a teraz odbywa się straszenie, że pieniądze zostaną zabrane, jeśli państwo członkowskie zrobi coś, co nie podoba się centrali. Wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na takie działanie dyscyplinujące jest kwestią czasu. I wtedy naprawdę będzie można zrobić z dowolnym pańswtem wszystko, a kij się zawsze znajdzie.

Jak widać Węgry i Polska to ulubione kraje do tak zwanego politycznego grillowania przez wszystkie możliwe ciała europejskie. Nie mam wątpliwości, że chodzi tutaj o kwestie pełnej suwerenności tych państw, bowiem mają odwagę, żeby iść swoją drogą. Warto w tym miejscu przpomnieć słowa Jean-Luc Schaffhausera z 2016 roku, wygłoszone w Parlamencie Europejskim:

Polska jest atakowana, ponieważ jej przestępstwem jest konserwatyzm społeczny, ludzki i chrześcijański. Wierzcie mi, to jest dopiero początek. Bunt ludu się rozpoczął, zmiecie was i na to właśnie zasługujecie. Godzina nadchodzi!

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.